Prof. A.Horban: możliwe 50-60 proc. więcej przypadków niż jesienią

01 Marca 2021, 8:43

Które scenariusze epidemiczne będą zrealizowane? Tego nie wiemy - stwierdził główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban w poniedziałek w TVN24. Według niego, należy przygotować się na 50-60 proc. więcej zachorowań niż jesienią. Jakie możliwe scenariusze dot. rozwoju epidemii w Polsce przewiduje?

- Stoimy przed faktem znacznego wzrostu zachorowań - ocenił aktualną sytuację epidemiczną i wejście w III falę pandemii prof. A. Horban. Jednocześnie wskazał, że "przećwiczyliśmy drugą falę", dlatego "trzecia powinna przejść łagodniej". Wskazał możliwe scenariusze, jednak przyznał, że nie nie wie, które będą realizowane.

Pierwszy scenariusz - jak mówił prof. A. Horban - jest "łagodniejszy i optymistyczny". Według niego, w tym scenariuszu będziemy mieli liczbę zakażeń na poziomie "fali jesiennej, maksymalnie dwadzieścia parę tysięcy osób" nowych infekcji dziennie.

- Wersja pesymistyczna, nie chcę powiedzieć, że realistyczna jest taka, że będziemy mieli 50-60 procent więcej (zakażeń - przyp. red.), dlatego że wirus namnaża się łatwiej, w związku z tym podatność społeczeństwa jest większa, więcej osób zacznie chorować - wskazywał. Jak dodał, "na plus należy zaliczyć to, że jednak część osób już to przechorowała".

Według niego, właśnie przechorowanie przez część społeczeństwa oraz szczepienia mogą zapewnić nam zapanowanie nad chorobą. Jednocześnie prof. A.Horban mówił, że "należy się zdecydowanie liczyć" ze scenariuszem, który przewiduje 50 proc. więcej zakażeń niż na jesieni i "przygotować się" na niego. Przywołał łacińskie przysłowie "si vis pacem, para bellum" (jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny - przyp. red.).

- Które (scenariusze - przyp. red.) będą zrealizowane? Tego nie wiemy - przyznał.

Przypomnijmy, że w związku ze wzrostem zakażeń w lutym, od soboty 27 lutego w kraju obowiązują nowe obostrzenia, m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczek, a nie szalików czy przyłbic, jak to było możliwe wcześniej. Ponadto w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie odnotowano największe wzrosty zakażeń, przywrócono wcześniejsze restrykcje czyli ograniczenia w handlu w galeriach handlowych, nauczanie zdalne w klasach I-III, zakaz prowadzania  działalności przez kina, teatry czy baseny.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz