Czechy chcą jak Węgry szczepić przeciw COVID-19 rosyjską szczepionką

01 Marca 2021, 10:15 szczepienie

Czechy będą kolejnym krajem, które rozpoczną szczepienia przeciw COVID-19 rosyjską szczepionką Sputnik V przed autoryzacją Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Leków.

Czeski urząd ds. leków (SUKL), zajmie się badaniem dokumentacji przedstawionej przez Rosjan. Jeśli ekspertyzy przebiegną pomyślnie, to wtedy zostanie wydana zgoda na wykorzystywanie Sputnik V w Czechach.

Przed trzema tygodniami premier Andrej Babisz mówił, że Czechy nie planują zastosowania rosyjskiego preparatu bez zatwierdzenia przez instytucję europejską.

Jednak w rozmowie wyemitowanej przez czeską telewizję w niedziele, Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział, że wystosował list do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o dostawę szczepionki Sputnik V. List miał podpisać także premier.

O ile jestem dobrze poinformowany, to nasza prośba zostanie spełniona – powiedział prezydent i dodał, że szczepionka by została dopuszczona do obrotu na terenie kraju, potrzebuje jedynie zgody czeskiego regulatora.

Jeśli Czechy zaczną szczepienia rosyjskim preparatem, to dołączą do Węgier, kraju członkowskiego UE, które jako pierwsze zdecydowały się na szczepienia niezarejestrowaną przez EMA szczepionką.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz