Bezpłatne leki dla seniorów: co nowego od 1 marca?

01 Marca 2021, 12:29 apteka farmaceuta senior

Wraz z wejściem w życie nowej listy refundacyjnej od 1 marca 2021 r. seniorzy zyskali bezpłatny dostęp do 105 nowych leków, także na schorzenia, których wcześniej nie obejmowała lista 75 plus. 

Przypomnijmy, że bezpłatne leki dla seniorów mogą  przepisywać lekarze rodzinni, a od stycznia  tego roku również specjaliści oraz lekarze i uprawnione pielęgniarki w szpitalach. Na wykazie takich leków znajdują się te stosowane w chorobach przewlekłych, na które najczęściej zapadają starsze osoby. 

Od 1 marca br. obowiązuje  kolejna lista refundacyjna. Jest marcowa lista refundacyjna

 

Nowe schorzenia na liście 75 plus

Na wykaz bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia resort zdrowia wpisał 105 nowych leków, w tym 27 zawierających nieobecne do tej pory na tej liście substancje czynne.

Znalazły się na nim leki stosowane m.in. w nietrzymaniu moczu, przewlekłej niewydolności nerek, zakażeniach dróg moczowych, migotaniu przedsionków, nadciśnieniu tętniczym, padaczce, chorobie nowotworowej z zajęciem kości, stwardnieniu rozsianym, jaskrze, zakażeniach grzybiczych i łuszczycy.

W obszarze problemów grzybiczych nie było na liście 75 plus dotychczas żadnych substancji, a problemy te są dość częste w tej grupie wiekowej.

- Obserwujemy sukcesywne rozszerzanie dostępnych bezpłatnie dla seniorów opcji terapeutycznych, a tym samym dążenie ministra Macieja Miłkowskiego do dostosowania wykazu bezpłatnych leków do rzeczywistych potrzeb najstarszych członków społeczeństwa – ocenia Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

 

Bezpłatnych leków będzie przybywać

Obecnie lista 75 plus obejmuje 2147 leków.  

Jak wskazuje PZPPF, znaczną jej część, bo ponad 35 proc. stanowią leki krajowych producentów. W 2019 r. z bezpłatnych leków skorzystało 2,4 mln seniorów, którym wydano 67 mln ich opakowań. W tym roku resort zdrowia ma przeznaczyć na ten cel 953,1 mln zł. Limit dziesięcioletni na lata 2015-2025 zaplanowano na 8,3, mld zł.

-  Spodziewamy się dalszego poszerzania seniorom dostępu do bezpłatnych terapii, w tym o nowe postacie farmaceutyczne leków, które już na tej liście się znajdują – mówi Krzysztof Kopeć.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz