MZ:Teleporady w POZ dla dzieci i seniorów nie tylko stacjonarnie

01 Marca 2021, 14:35 stetoskop telefon informatyzacja

Dziś lub jutro projekt rozporządzenia dotyczące standardu teleporady w POZ zostanie podpisany - zapowiedział w poniedziałek 1 marca minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Mamy przygotowaną trzecia wersję projektu, ale prowadzimy ożywioną dyskusję ze środowiskiem lekarzy rodzinnych - mówił minister pytany o to, że od 1 marca miało wejść rozporządzenie dot. ograniczenia teleporad dla dzieci i seniorów, jednak rozporządzenie nie ukazało się.

Jak mówił, pierwotna wersja, aby w ogóle zakazać teleporad w grupie wiekowej 0-6 i 65 plus spotkała się z pewnym oporem, dyskusją.

- Argumenty, które zostały przedstawione, że nie można zupełnie odcinać tej możliwości - chcemy je uwzględnić i w tej chwili przygotowujemy taki projekt, który utrzyma jednak ten brak standardów w postaci teleporady dla grupy wiekowej 0-6. Natomiast dokonamy pewnych wyłączeń w dalszej części, już nie wiekowych, dotyczących seniorów, tylko dotyczących tych przypadków, gdzie teleporada nie może być standardem. Mówię tu o przypadkach  konkretnych zachorowań, konkretnych sytuacji, gdy teleporada nie może być - wyjaśnił A. Niedzielski.

- Niemniej jednak będziemy też formułowali prawo takie, że pacjent ma prawo domagać się wizyty w trybie stacjonarnym - dodał.

- Dziś lub jutro projekt w tej wersji finalnej zostanie podpisany- zapowiedział.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz