Rodziny niepełnosprawnych są wykluczone społecznie

01 Marca 2021, 14:21 niepełnosprawny wózek inwalidzki wyroby medyczne

Opiekun osoby niepełnosprawnej z dostaje zaledwie 2 tys. zł zasiłku pielęgnacyjnego i jeśli nie chce go stracić nie może podjąć żadnej pracy ani zarobić. Na leczenie samego dziecka otrzymuje zaś tylko 215 zł miesięcznie

Wobec zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, coraz głośniej wybrzmiewa tragiczna sytuacja materialna rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało właśnie Raport na Temat Skrajnego Ubóstwa Wśród Dzieci z Niepełnosprawnością. 

Z jego szczegółowej analizy wynika, że w Polsce żyje ok. 245 tys. rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem. 5,5 proc. tych. rodzin znajduje się w skrajnym ubóstwie. 85 proc. rodzin do jakich dociera pomoc Szlachetnej Paczki, to właśnie osoby z niepełnosprawnymi. 

Zakaz jakiegokolwiek dorabiania

Gdzie tkwi przyczyna tej dramatycznej sytuacji rodzin opiekujących się na co dzień chorymi? Autorzy raportu wskazują, że m.in. w tym, że przepisy o pomocy społecznej przyznają jednemu z rodziców świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 1971. zł, ale już zabraniają dodatkowo zarobkować. Tzn. jeśli opiekun niepełnosprawnego dziecka podejmie np. pracę na umowę zlecenie, będzie chciał dorobić jako fotograf czy założyć działalność gospodarczą, traci prawo do świadczenia. 

Autorzy raportu sugerują, że wobec tego kwota 2 tys. zł miesięcznie może być nie wystarczająca jako pensja dla opiekuna, nawet przy założeniu że jest drugi pracujący. Utrzymanie, leczenie dziecka z niepełnosprawnością kosztuje 5,5 tys. zł miesięcznie. Takie dziecko ma też znacznie większe potrzeby niż zdrowe i samo 500 + na niego nie wystarczy. Nie wystarczy, zdaniem autorów raportu, także 215 zł zasiłku pielęgnacyjnego jaki co miesiąc otrzymuje ten opiekun na dziecko. 

„System wspierania rodzin chorych dzieci jest archaiczny. Został przyjęty w 2003 roku, czyli 18 lat temu, w innych realiach rynkowych i dochodowych, w innych realiach demograficznych. Przez ostatnich 18 lat zmieniło się bardzo wiele, toteż system, który w 2003 roku wydawał się dobrą odpowiedzią na ówczesne problemy, zupełnie nie przystaje do nowej rzeczywistości. Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny, pomimo kilkukrotnego waloryzowania tych świadczeń, nie zapewniają nawet minimum egzystencjalnego w wielu rodzinach wychowujących dzieci niepełnosprawne”-piszą autorzy raportu na Temat Skrajnego Ubóstwa Wśród Dzieci z Niepełnosprawności.

Proponowane zmiany

Jednocześnie postulują wprowadzenie do systemu prawnego kilku ważnych zmian, które poprawiłby znacznie los niepełnosprawnych dzieci jak i opiekunów

  • Podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego, który obecnie wynosi 215,84 zł, do kwoty 2 tys. zł.
  • Umożliwienie dorabiania opiekunom osób niepełnosprawnych.
  • Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego rodzicom wszystkich dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • Podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego z kwoty 215 do 2 tys. zł miesięcznie. 

Autorzy raportu wyliczyli nawet ile kosztowałoby to budżet Państwa

Ile będą kosztować te dwie zmiany? 

W 2019 r. świadczenie pielęgnacyjne pobierało miesięcznie średnio 142,7 tys. rodziców:

1971 zł x 142 700 x 12 miesięcy = 3,3 mld zł 

W 2020 r. zasiłek pielęgnacyjny przysługiwał 245 tys. dzieci: 

215,84 zł x 245 000 x 12 miesięcy = 0,6 mld zł 

PO POSTULOWANYCH ZMIANACH 

Świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności:
1971 zł x 245 000 x 12 miesięcy = 5,8 mld zł 

Zasiłek pielęgnacyjny zwiększony do kwoty 2 tys. zł: 

2000 zł x 245 000 x 12 miesięcy = 5,9 mld zł 

Dodatkowe koszty administracyjne – 0 zł 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz