Finansowanie innowacyjnych terapii najwcześniej w połowie roku

01 Marca 2021, 16:01 pieniądze

- Zakładam optymistycznie, że od połowy roku możemy mówić, że środki z Funduszu (Medycznego - przyp.red.) będą przeznaczone na te innowacyjne terapie lekowe i takie założenie przyjęliśmy w planie finansowym Funduszu - wskazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Odniósł się w ten sposób na konferencji do pytania o to, kiedy Fundusz Medyczny wyda pierwszą złotówkę na finansowanie innowacyjnych terapii w chorobach rzadkich.

Jak przypomniał S.Gadomski AOTMiT miała ustawowy obowiązek na przygotowanie wykazu innowacyjnych terapii do końca lutego. Taki wykaz AOTMiT opublikowała w miniony piątek 26 lutego Wykaz innowacyjnych technologii lekowych

- Teraz przez 2-3 tygodnie będą prace w ministerstwie zdrowia z ekspertami nad tym wykazem. Zakładając optymistycznie, że w marcu jednoznacznie ustalimy ten wykaz, to wtedy duża rola również koncernów farmaceutycznych, których cząsteczki, leki, substancje na tym wykazie się znalazły. I siadamy do rozmów z tymi firmami, czy zdecydują się w ogóle oferować te leki w Polsce - mówił wiceminister.

- Zakładam optymistycznie, że od połowy roku możemy mówić, że środki z funduszu będą przeznaczone na te innowacyjne terapie lekowe i takie założenie przyjęliśmy w planie finansowym Funduszu - dodał.

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz