COVID-19/ Chińska szczepionka trafi do Polski?

02 Marca 2021, 9:16 Szczepienia
02 Marca 2021, 9:16

Czy Polska kupi szczepionki przeciwko Covid-19 z Chin? Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie prezydentem Chinz Xi Jinpingiem o takiej możliwości. W środę tematem ma się zająć rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie prezydentem Chin Xi Jinpingiem - poinformował w poniedziałek popołudniu prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak wyjaśnił, "tematem, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, była m.in. kwestia możliwości zakupu przez Polskę szczepionek przeciwko Covid-19 wyprodukowanych w Chinach".

Jak zaznaczył, kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki "będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym".
- Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw Covid-19 globalnego dobra publicznego - mówił K.Szczerski. 

W poniedziałek o ewentualnym zakupie chińskich szczepionek mówił też rzecznik rządu Piotr Müller. - Polski rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie sprowadzania szczepionki chińskiej albo rosyjskiej; analizujemy, jak wygląda sytuacja w krajach, które zdecydowały się na taki krok - stwierdził na konferencji prasowej rzecznik. 

We wtorek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że temat zakupu chińskiej szczepionki będzie omawiany w środę  na rządowym zespole zarządzania kryzysowego. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz