Dentyści nie dostaną pieniędzy

02 Marca 2021, 13:55 dentysta gabinet

Rząd nie chce wspomóc z tarczy antykryzysowej szkolnych gabinetów dentystycznych. A te jeśli znikną, trudno będzie odbudować i nie pomoże nawet zniesienie limitów na leczenie stomatologiczne u dzieci.

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił w lutym, że znosi limity na finansowanie świadczeń stomatologicznych dla dzieci. Kłopot w tym, że w ciągu ostatniego pandemicznego roku spadła liczba pacjentów korzystających z gabinetów stomatologicznych. Szkoły przeszły w tryb zdalnego nauczania, a i dentobusy stały pod placówkami oświatowymi bezużytecznie. 

Potrzebna tarcza dla stomatologii

Dentyści ubolewają nad tym stanem rzeczy, bo zauważali, że do dentobsów zgłaszało się w ostatnim czasie coraz więcej pacjentów, ale pandemia zniweczyła rozwój tej formy pomocy, jak i zastopowała działanie szkolnych gabinetów. 

W związku z powyższym Naczelna Izba Lekarska zwracała się do ministra zdrowia z wnioskiem o przyznanie szkolnym gabinetom dentystycznym pomocy z tarczy antykryzysowej, uzasadniając, że sytuacja lekarzy prowadzących takie placówki nie różni się niczym od tych podmiotów gospodarczych, których działalność obecnie została z mocy prawa zawieszona lub ograniczona.

Do samorządu lekarskiego dotarła ostatnio odpowiedź wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, z której wynika, że takie wsparcie finansowe nie zostanie na razie udzielone gabinetom.

Nie ma chętnych

„Trudno doprawdy wytłumaczyć brak zrozumienia przez resort zdrowia ścisłego związku pomiędzy obecnym stanem niepewności i zawieszenia tej grupy lekarzy a chęcią podejmowania się misji pracy w opiece szkolnej w przyszłości" - komentuje prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. 

 Najczarniejszy jednak scenariusz to taki, że szkolne gabinetu stomatologiczne, które nie pracują mogą zniknąć. Trudno byłoby odbudować ich sieć. - Dentobusy rozwijały się dobrze, ale pandemia wszystko przerwała. Dziś w ogóle pacjenci nie są chętni, aby leczyć się, nawet uniwersyteckich centrach stomatologii. Przypuszczam, że rok 2020 niezbyt dobrze wpłynie na zdrowie jamy ustnej dzieci - podsumowuje prof. Dorota Olczyk-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz