Przypomnijmy, że zespół pracuje od początku lutego nad nową siatką płac, czyli przygotowaniem propozycji nowych współczynników, od których zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Tym samym mają nastąpić zmiany w ustawie z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Zespół spotkał się w lutym trzy razy, jednak do kompromisu na razie daleko. Propozycje MZ są bowiem znacznie niższe niż oczekiwania poszczególnych grup medyków. Fizjoterapeuci zdeterminowani ws. płac. Będą protesty?, Związek lekarzy: czy rząd zlikwiduje publiczną ochronę zdrowia?, Co ustalono na kolejnym posiedzeniu zespołu ds. wynagrodzeń?, Siatka płac: o kompromis będzie trudno, Siatka płac: co przyniosło spotkanie trójstronnego zespołu?
Jak poinformowała we wtorek w rozmowie z Polityką Zdrowotną Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z biura prasowego MZ, zmiana terminu posiedzenia prezydium nastąpiła na wniosek Pracodawców RP poparty przez BCC oraz Związek Rzemiosła Polskiego, a także za zgodą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Posiedzenie prezydium ma się więc odbyć 9 marca br.
Tylko prezydium
O ile była zgoda, co do przesunięcia terminu spotkania, to zastrzeżenia budzi to, że kolejne spotkanie odbyć ma nie cały zespół, ale prezydium. Dotychczas w pracach zespołu brali też udział w roli ekspertów m.in. przedstawiciele samorządów zawodowych medyków.
Naczelna Izba Aptekarska wyraziła we wtorek sprzeciw wobec toczących się prac w ramach Zespołu ds. opracowania propozycji zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, powołanego zarządzeniem MZ z 28 września 2020 r.
"Należy wskazać, że zgodnie z zarządzeniem w pracach Zespołu, poza przedstawicielami MZ ora NFZ, mogą uczestniczyć przedstawiciele wskazania przez reprezentatywne organizacje związkowe oraz reprezentatywne organizacje pracodawców. Uczestnictwo przedstawicieli samorządów zawodowych w pracach Zespołu, w tym NIA, nie zostało jednak uwzględnione. Jak podkreśla Izba, od lutego w sposób pośredni została zrealizowana prośba samorządu aptekarskiego o aktywne uczestniczenie w pracach nad zmianami w ustawie. Umożliwiono przedstawicielom NIA na uczestniczenie w pracach Zespołu w roli ekspertów RDS"- wskazuje NIA.
Jednak w opinii NIA, prace zespołu nie zmierzają w kierunku wypracowania rzetelnych propozycji zmian w ustawie uwzględniających wszystkie zawody medyczne. Jak podkreśla, w myśl przepisów jest uprawniona jest do negocjowania warunków pracy i płacy pracowników aptek lub hurtowni, więc oczekuje rozpoczęcia konstruktywnego dialogu z przedstawicielami NIA.
Gra na zwłokę?
Z kolei przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Tomasz Dybek wskazuje, że kolejne spotkanie tylko w gronie prezydium zespołu odsuwa w czasie wypracowanie konkretnych rozwiązań.
Jak wyjaśnia, prezydium może tylko ustalić np. dalszy harmonogram prac, ale nie jest władne, aby podejmować decyzje co do propozycji zmian w siatce płac. - Cała rzecz polega na tym, że minister zapowiedział, że koniec prac będzie w marcu, tylko nie powiedział w którym roku - podkreśla T. Dybek i dodaje, że zmiana w trybie prac spowoduje kolejne opóźnienia i odwlekanie przyjęcia rozwiązań dot. minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.
- Presja będzie do końca maja, bo pracodawca musi mieć podpis grupy społecznej do końca maja - wskazuje.
Tryb dalszych prac
Maria Ochman z NSZZ Solidarność podkreśla, że spotkanie w gronie prezydium wynika z potrzeby ustalenia dalszego trybu prac nad projektem zmian w siatce płac. - Było zebranie opinii, bo spotykał się zespół po to, aby zebrać opinie. Natomiast decyzje co do dalszego procedowania podejmuje Prezydium - wyjaśnia. Jak dodaje, również poprzednio to właśnie prezydium zdecydowało, że w lutym odbędzie się seria rozmów z ekspertami, którzy byli doproszeni do prac zespołu. - Trzeba ustalić dalsze postępowanie i tryb, a trudno, aby ustalać to w gronie 40 osób - dodaje.
Również Andrzej Mądrala z Pracodawców RP wskazuje, że trzeba ustalić dalszy tok prac nad zmianami w siatce płac i po to będzie zaplanowane spotkanie prezydium zespołu.
Jak wyjaśnia wniosek Pracodawców RP o przesunięcie terminu posiedzenia prezydium o tydzień wynika natomiast z potrzeby uzgodnień z przedstawicielami innych partnerów m.in. z Izby Lekarskiej.
To, że o kompromis w zakresie wynagrodzeń nie będzie łatwo, było pewne. Można się było również spodziewać, że prace nad tak istotnym projektem nie zakończą się w przeciągu miesiąca. Teraz pozostaje czekać na decyzję prezydium Zespołu.