Mabion chce produkować szczepionki p/COVID-19 dla Novavax

03 Marca 2021, 11:25 szczepienie

Polska spółka biotechnologiczna Mabion podpisała umowę ramową na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Novavax. To pierwszy krok w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej.

Udane wytworzenie serii technicznych umożliwi stronom rozpoczęcie szerszej współpracy w zakresie komercyjnej produkcji antygenu do NVX-CoV2373 po zatwierdzeniu produktu przez stosowne instytucje regulacyjne - informuje spółka. Umowa ramowa obowiązuje do 31 grudnia 2023.

Zgodnie z zapisami umowy Mabion i Novavax, dokonają transferu technologii produkcji antygenu do NVX-CoV2373. Następnie Spółka przeprowadzi próby techniczne procesu w skali komercyjnej. Przewidywany czas realizacji procesu transferu technologii to pierwsza połowa 2021 r.

Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. 

Pomyślne zakończenie prób technicznych otworzy Mabion drogę do włączenia się w łańcuch produkcyjny Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej w procesie produkcji potencjalnej szczepionki p/COVID-19.

W grudniu 2020 r. Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z Novavaxem w celu zakupu 100 mln dawek i opcją domówienia kolejnych 100 mln dawek.

Jak działa szczepionka Novavax?

Szczepionka Novavax, NVX-CoV2373 jest szczepionką białkową, która wykorzystuje nową technologię rekombinacji białka S koronawirusa SARS-CoV-2. Innowacyjność tej szczepionki dotyczy wytwarzania białka S wirusa metodą rekombinacji w komórkach owadzich. Komórki owadzie są tutaj małymi fabrykami, które produkują rekombinowane białko koronawirusa. Dzięki temu firma Novavax może wyprodukować szczepionkę szybciej w porównaniu do szczepionek konwencjonalnych.

Szczepionka zawiera również nanocząstki stabilizujące PS80 oraz adiuwant- substancję wzmacniającą odpowiedź immunologiczną na szczepionkę. Zastosowano opatentowany adiuwant Matrix-M™ oparty na saponinie.

Skuteczność szczepionki

28 stycznia 2021 r. firma Novavax poinformowała, że jej szczepionka przeciw COVID-19 miała 89,3 proc. skuteczności w zapobieganiu chorobie w badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

W brytyjskim badaniu skuteczność szczepionki była zbliżona do tej, które osiągnęły dwie inne, już stosowane szczepionki opracowane wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz przez firmę Moderna. W przypadku podania dwóch dawek obie miały skuteczność na poziomie ok. 95 proc.

Obecnie trwa etapowa procedura oceny szczepionki przeciw COVID-19 firmy Novavax w Europejskiej Agencji ds. Leków.

Mabion ze wsparciem PFR

Jak poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Fundusz sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 przez firmę Mabion. 

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz