Mniej pieniędzy na refundację leków

03 Marca 2021, 14:44 NFZ narodowy fundusz zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w ubiegłym roku 14 mld zł na refundację leków w szpitalach i aptekach. To o miliard mniej niż zakładał jego plan finansowy.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował  wykaz kwot jakie wydał na refundację w 2020 r. Chodzi o Komunikat o refundacji aptecznej / programach lekowych i chemioterapii za okres styczeń-grudzień 2020

Wynika z niego, że Fundusz przeznaczył na ten cel  w ubiegłym roku ok. 14 miliardów złotych. Podczas gdy w ostatecznym planie finansowym przyjętym pod koniec ubiegłego roku na refundację w budżecie NFZ było zarezerwowane prawie 15 miliardów złotych. 

Wydatki wśród 14 miliardów zł przedstawiają się następująco 

  • 9,4 miliarda zł - refundacja leków w aptekach
  • 4 miliardy zł - programy lekowe
  • 535 miliony zł - chemioterapia
  • 62 miliony zł - Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych

Na 2021 r. NFZ zaplanował budżet na refundację na poziomie 14 miliardów 100 tyś. zł.

Związek Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma wskazał, że mniejszy o miliard złotych plan finansowy na 2021 r.  stwarza  zagrożenie zdrowia i życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. To właśnie ci pacjenci są najbardziej narażeni na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

"Istotne cięcia w budżecie refundacyjnym wpływają z jednej strony na znaczące ograniczenia w dostępie do nowoczesnego leczenia, zgodnego z wytycznymi klinicznymi, a z drugiej na coraz silniejsze uzależnienie od leków z Azji w obszarze leków generycznych" - napisała opiniując projekt INFARMA. 

NFZ zaś założył w tym roku wydatki na poziomie rzeczywistym, jaki miał miejsce rok wcześniej. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz