Zmiany w Narodowym Programie Szczepień

04 Marca 2021, 15:04
04 Marca 2021, 15:04

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które pozwolą szybciej zaszczepić większą liczbę osób. Czas miedzy podaniem I i II dawki szczepionk zostanie wydłużony, a osoby, które przebyły zakażenie, będą szczepione 6 miesięcy od zakażenia jedną dawką - poinformował w czwartek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Jak mówił M. Dworczyk, mamy już ponad 3,6 mln wykonanych szczepień, z tego pierwszą dawką ponad 2,3 mln. - Od początku realizacji programu deklarowaliśmy, że do końca I kwartału zaszczepimy 3 mln osób. Liczymy, że będzie zaszczepione 3,5 mln osób, więc udało się ten cel przekroczyć - wskazał.

Poinformował również o zmianach wprowadzanych w Programie Szczepień, które zostały rekomendowane przez Radę Medyczną przy premierze.

- Chcemy wydłużyć czas miedzy podawaniem I i II dawki szczepionki -poinformował M. Dworczyk i zapewnił, że zmiany te są zgodne z zaleceniami producenta. Jak dodał, można to zrobić bez wpływu na skuteczność szczepienia, a pozwoli to jednocześnie zaszczepić szybciej większą liczbę osób. Druga dawka szczepionki Astra Zeneca ma być podawana po 12 tygodniach, a Pfizer - po 42 dniach (dotychczas 21 dni).

Z kolei osoby, które przebyły zakażenie, czyli ok. 1,5 mln osób w Polsce, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką.

Harmonogram szczepień dla przewlekle chorych i seniorów

M.Dworczyk podał też harmonogram szczepień w programie do końca marca. Jak wskazał, do 7 marca zakończyć się mają szczepienia ponad 90 proc. nauczycieli zarówno szkół podstawowych, średnich jak i wykładowców uczelni, a do 14 marca mają zakończyć się szczepienia całej tej grupy.

8 marca rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy 0, czyli uzupełniające dla osób, które jeszcze nie otrzymały szczepionki. Zakończyć mają się 21 marca. Dla tych osób przewidziano szczepionkę AstraZeneca.

10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli chorych przewlekle, a 15 marca rozpocznie się szczepienie tej grupy.

Z kolei 22 marca rozpocznie się szczepienia pacjentów w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach zaczną być szczepione kolejne młodsze roczniki. 

29 marca rozpocznie się szczepienie grupy 1C produktem AstraZeneca. Dla tej grupy przewidziano 32 tys. szczepionek na jedno województwo.

Zapisy dla seniorów 65-69 lat mają rozpocząć się 11 marca i będą podzielone na grupy kolejnych roczników. Zaś od 25 marca ruszy ponowna rejestracja pacjentów 70 plus.

Minister M.Dworczyk podał też, że 11 marca rozpoczną się trzydniowe zapisy dla seniorów rocznika 1952, czyli dla osób w wieku 65-69 lat. Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 do 24 marca 1952-1956.

- Te terminy są dedykowane tylko dla tych roczników. Podzieliliśmy seniorów na mniejsze grupy. W każdej z tych grup będzie ok. 300 tys. osób do zapisania się. Podział jest po to, aby nie generować kolejek, aby nie trzeba było długo czekać na infolinii czy w kolejce - wyjaśniał M. Dworczyk.

Poinformował też, że do grupy pacjentów przewlekle chorych, czyli 1B, która obejmuje pacjentów onkologicznych, dializowanych i wentylowanych mechanicznie  dołączone zostały osoby czekające na przeszczepy i pacjenci onkologiczni już zdiagnozowani, ale jeszcze nie leczeni. - Dla nich zapisy rozpoczną się 10 marca - dodał. Skierowania dla tej grupy będą automatycznie wystawione w systemie. Osoby onkologicznie chore będą szczepione w ośrodkach onkologicznych. A osoby dializowane będą umawiały się na szczepienie w punkcie dializ. A pozostałe osoby mogą umawiać się w punktach szczepień.

Dodatkowe szczepionki

M. Dworczyk pytany o kolejne szczepionki wskazał, że w przyszłym tygodniu powinna zostać już zarejestrowana szczepionka jednodawkowa Johnson&Johnson i wówczas trafi do krajów UE.

Jak mówił analizowane są również różne możliwości jeżeli chodzi o umowy pozaunijne na zakup szczepionki. - Analizujemy różne możliwości. Nie można pozwolić sobie na żadne zaniedbanie. Obowiązkiem rządu jest weryfikowanie wszystkich możliwości i dbanie o bezpieczeństwo obywateli - podkreślił. Jednocześnie podał, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

W odniesieniu do pytania, czy Polska kupiłaby szczepionkę rosyjską lub chińska jednoznacznie stwierdził, jeżeli chodzi o szczepionki rosyjskie, "nie przewidujemy zakupu takiej szczepionki", zaś w przypadku chińskich - analizy trwają.

Braki personelu do walki z COVID

M. Dworczyk odnosząc się do pytania o braki personelu do walki z COVID na Mazowszu wskazał, że to poważne wyzwanie, z którym mierzymy się nie od dzisiaj. Przypomniał, że wojewodowie w ramach swoich kompetencji mogą podejmować decyzje o przesunięciu personelu do pracy przy COVID. 

Jak mówił, rząd działa też aby odciążyć medyków i prowadzi działania, aby w kwietniu ok. 30 tys. osób uzyskało uprawnienia do wykonywania szczepień. Wówczas zespoły szczepienne będą odciążone, a personel medyczny będzie mógł skupić się na leczeniu chorych pacjentów.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz