Szczepionki przeciw COVID-19. Co powinieneś wiedzieć?

05 Marca 2021, 12:37 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Ile szczepionek przeciw COVID-19 zostało dopuszczonych do obrotu? Ilu rejestracji szczepionek możemy spodziewać się w najbliższym czasie? Ile Polska zamówiła szczepionek? Ile osób zostało zaszczepionych przeciw COVID-19? Czy Polska będzie produkowała szczepionki? Jakie zmiany w harmonogramie szczepień? Kto kwalifikuje się do priorytetowej grupy szczepień pacjentów z chorobami przewlekłymi?

Szczepienia w Polsce (dane za 05.03)

Do Polski dostarczono 4 466 350 dawek szczepionek przeciw COVID-19. Do tej pory wykonano 3 791 577 szczepień. Pierwsza dawkę przyjęło 2 424 929 pacjentów. Drugą dawką zaszczepiono 1 366 648 osób. 

Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wynosi 4 038. Podczas realizacji szczepień zutylizowano 5 135 dawek.

Szczepienia działają

Resort zdrowia opublikował w tym tygodniu dane dot. skuteczności szczepionek na przykładzie liczby zachorowań na COVID-19 wśród personelu medycznego. W przypadku lekarzy, odnotowano spadek z dziennego poziomu zakażeń z powyżej 200 do 10. W przypadku personelu pielęgniarskiego, wskaźnik ten spadł z ponad 500 do poniżej 100 obecnie.

Zdjęcie

Zdjęcie

Ile szczepionek zamówiła Polska?

Polska zakontraktowała łącznie blisko 62 mln dawek szczepionek p/COVID-19 od pięciu producentów:

  • Astra Zeneca: 16 mln dawek
  • CureVac: 5,6 mln dawek
  • Johnson&Johnson: 16,9 mln dawek
  • Moderna: 6,6 mln dawek
  • Pfizer/ BioNTech : 16,7 mln dawek

Czwartkowa dostawa szczepionek nie dotarła

Czwartkowa dostawa została odwołana przez producenta szczepionki - podał w czwartek prezes Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Wyjaśnił, że "jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek". - W związku z tym, dostawy zostały poprzesuwane na kolejny tydzień - dodał i zapewnił, że opóźnienie to "nie wpłynie na harmonogram szczepień".

Zapowiedział, że kolejne dostawy planowane są w przyszłym tygodniu, kiedy do Polski ma trafić 320 tys. szczepionek AstryZeneki.

Szczepionek i szczepień ma być więcej

Jak poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, "kwiecień powinien oznaczać bardzo dynamiczny przyrost w zakresie dostaw szczepionek i realizacji programu szczepień"

- Mamy deklarację ze strony Pfizera bardzo dużego zwiększenia dostaw tygodniowych. Te pierwsze deklaracje, które widzimy, to że tygodniowe dostawy Pfizera będą nawet dwukrotnie wyższe. Mamy też rozpędzające się dostawy AstraZeneca, co powoduje, że raczej kwiecień powinien oznaczać bardzo dynamiczny przyrost. Możemy liczyć spokojnie, że w kolejnych miesiącach będziemy przekraczali liczbę szczepień rzędu 5 mln - mówił minister zdrowia.

Dodał, że jeżeli poziomem docelowym jest zaszczepienie  60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ok. 21-23 mln osób, to podtrzymuje scenariusz, że do końca wakacji wszyscy chętni powinni być już zaszczepieni.

Rejestracja szczepionek

W Polsce dopuszczone do obrotu zostały szczepionki przeciw COVID-19 od trzech producentów; Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca/Uniwersytet Oksfordzki. 

Jak zapewnia resort zdrowia, do obrotu nie zostaną dopuszczone szczepionki bez wcześniejszej rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków oraz zezwolenia na dopuszczenie do obrotu Komisji Europejskiej.

Na finiszu procedury rejestracyjnej znajduje się jednodawkowa szczepionka od Janssen (Johnson&Johnson). 

Wprocedurze przeglądu etapowego (rolling review) EMA znajdują się preparaty od; Novavax, CureVac i Sputnik V.

Zdjęcie

Produkcja szczepionek w Polsce

Polska spółka Mabion podpisała umowę z amerykańską firmą Novavax. Na podstawie podpisanej umowy w pierwszej połowie tego roku spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki.

Dofinansowanie dla Mabionu chce zapewnić Polski Fundusz Rozwoju. Porozumienie dotyczy potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Ewentualne wsparcie jest podzielone na dwie części: 30 mln to pożyczka, 10 mln może być przeznaczone na objęcie akcji Mabionu.

W grudniu Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z Novavaxem w celu zakupu 100 mln dawek i opcją domówienia kolejnej takiej transzy dla państw członkowskich. Polska nie zamówiła szczepionek od tego producenta.

Ponadto, jak informuje portal 300gospodarka, Agencja Badań Medycznych negocjuje uruchomienie w Polsce kolejnej produkcji szczepionek przeciw COVID-19. Decyzja o wyborze partnera powinna zapaść w ciągu najdalej kilku tygodni a obecnie trwa audyt polskich fabryk w poszukiwaniu miejsca pod linię produkcyjną.

„Mówimy o działaniach, które pozwolą nam posiąść technologię, która pozwoli nam dysponować własnym potencjałem strategicznym. Gdy mówię „potencjał strategiczny” mam na myśli bazę infrastrukturalną, czyli zakład produkcyjny, specjalistyczną linię produkcyjną i zaplecze laboratoryjne. Jeśli do tego doliczymy program grantowy dla polskich naukowców, to dostajemy 3-letni projekt inwestycyjny za kilka miliardów złotych” – mówi Radosław Sierpiński w rozmowie dla 300gospodarka.

Jak podaje portal, w grze są takie firmy, jak AstraZeneca, Sanofi czy CureVac.

 

Zmiany w szczepieniach

Zdjęcie

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną oraz ograniczoną dostępnością do szczepionek p/COVID-19 Rada Medyczna przy Premierze wydała nowe zalecenia dot. podawania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Dla:

AstraZeneca - termin podania drugiej dawki szczepionki przypada na 12 tygodni od podania pierwszej dawki,

Pfizer/BioNTech -termin podania drugiej dawki szczepionki przypada na 42 dni od podania pierwszej dawki.

Ponadto Rada zarekomendowała, by osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 były szczepione po 6 miesięcy od uzyskania dodatniego wyniku testu potwierdzającego zakażenie. Osoby te będą szczepione jedynie jedną dawką szczepionki.

Harmonogram szczepień w Polsce

Rząd przedstawił także nowy harmonogram szczepień na najbliższy miesiąc:

Zdjęcie

Zdjęcie

Grupa 1B Narodowego Programu Szczepień. Którzy pacjenci przewlekle chorzy w priorytetowej grupie szczepień?

15. marca ruszają szczepienia pacjentów przewlekle chorych. Rejestracja dla tej grupy rozpocząć się ma 10. marca.

Do grupy pacjentów przewlekle chorych zakwalifikowano:

  • pacjentów onkologicznych; z chorobą nowotworową, leczeni chemioterapią lub radioterapią oraz pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą bez podjętego leczenia;
  • pacjentów dializowanych z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • pacjentów wentylowanych mechanicznie
  • pacjenci zakwalifikowani do przeszczepów oraz pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których wprowadzono leczenie immunoopresyjne.

Każda grupa ww. pacjentów będzie szczepiona w innych punktach szczepień

Zdjęcie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz