A.Niedzielski: liczba zakażeń dynamicznie rośnie

05 Marca 2021, 15:09 Niedzielski

Liczba zakażeń dynamicznie rośnie - podkreślał minister zdrowia w piątek wskazując, że tempo wzrost zakażeń rośnie o jedną trzecią z tygodnia na tydzień. Informował o otwarciu szpitali tymczasowych oraz weryfikacji deklarowanych wolnych miejsc w szpitalach. Decyzje co do obostrzeń regionalnych mają być podejmowane co tydzień. W woj. warmińsko-mazurskim obecne zaostrzone obostrzenia mają obowiązywać tydzień dłużej, a w kolejnym tygodniu mają być wprowadzone także w woj. pomorskim.

Jak mówił minister, w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z takim tempem wzrostu o jedną trzecią z tygodnia na tydzień, więc liczba średnia dzienna zakażeń już przekroczyła 11 tys., a w poprzednim tygodniu była na poziomie 8,8 tys.

- Niestety ta tendencja ma charakter trwały, co widzimy w innych wskaźnikach. Obserwujemy, że z tygodnia na tydzień rośnie liczba osób zgłaszających się na testy. W ubiegłym tygodniu było to 96 tys. osób, a ten tydzień to blisko 125 tys. osób - wyjaśniał minister.

Zwrócił uwagę, że te parametry przekładają się na obciążenie szpitali. - Obserwujemy dynamiczny przyrost obłożenia łóżek szpitalnych w systemie walki z COVIDEM. W ciągu tygodnia mamy przyrost o 2 tys. hospitalizacji. Wzrost liczby zachorowań ma przełożenie na obłożenie łóżek w szpitalach - mówił A. Niedzielski.

Jak mówił, dziś rano rządowy zespół zarządzania kryzysowego analizował sytuację w szpitalnictwie.

- Zdecydowaliśmy się na 4 kroki. Pierwszy to weryfikacja deklarowanych łóżek w systemie. Wczoraj poleciłem prezesowi NFZ, aby prowadzić wyrywkowe kontrole w co najmniej dwóch szpitalach w województwie - poinformował minister.

Drugi krok, to weryfikacja dostępności łóżek. - Dziś zwróciłem się do MON o pomoc w realizacji tego zadania, aby te informacje były aktualne, aktualizowane co 3 godziny i wrócimy do rozwiązania, że żołnierze wojsk terytorialnych będą w tym pomagali - wyjaśnił.

Trzeci element, to zaopatrzenie szpitali w niezbędne środki m.in. w remdesivir. - Będziemy odtwarzali zaopatrzenie na poziomie 48 tys., aby płynnie dostarczać lek do szpitali, gdzie popyt na ten lek rośnie - zapowiedział.

Kolejny element to monitorowanie dostaw w tlenu. Minister wskazał, że na razie nie ma tu problemów, opóźnień i ograniczeń.

Uruchomienie bazy szpitali tymczasowych

Podkreślił, że od grudnia do połowy lutego zmniejszana była pula łóżek przeznaczonych na walkę z COVID. - Dziś podjęliśmy decyzję, że w pierwszej kolejności nie będziemy wyznaczać jednostek, które wcześniej zajmowały się COVIDEM, ale najpierw będziemy uruchamiali szpitale tymczasowe - poinformował.

Jak wskazał, od środy powoli będą otwierane kolejne szpitale tymczasowe. - To są dwa trzy dni, gdy pełna gotowość może być osiągnięta - wyjaśnił i zapewnił, że ta baza łóżkowa będzie się systematycznie powiększała.

Regionalne decyzje

Minister wskazał, że analizowana jest sytuacja na poziomie poszczególnych regionów. Przypomniał, że ostatnie decyzje dotyczyły woj. warmińsko-mazurskiego, które nadal jest najbardziej dotknięte zachorowaniami, a liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców zbliża się tam do 60 (57,4), przy średniej dla kraju 30.

Także w woj. pomorskim ten wskaźnik jest wysoki i wynosi 45, czyli średnio dziennie w ciągu tygodnia tyle osób zakaża się na 100 tys. osób. Woj. mazowieckie zbliża się do 40, a następne w kolejności są woj. lubuskie, kujawsko-pomorskie, a także podkarpackie.

- Prowadzimy też monitoring dot. mutacji. Na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej  wynosił 5 proc., a najnowsze badania pokazują, że ten udział systematycznie rośnie i jest to już 25 proc. - mówił. Jak dodał, szczególnie w regionach dotkniętych największą liczbą zachorowań mamy do czynienia z jeszcze większym udziałem mutacji brytyjskiej. Z wyrywkowych badań wynika, że jest to 70 proc.

Minister poinformował, że została podjęta decyzja, aby w woj. warmińsko-mazurskim obowiązujące regulacje przedłużyć o tydzień, z jednym wyjątkiem, - zamiast nauczania w trybie zdalnym wprowadzony zostanie model hybrydowy. Chodzi o okres do 20 marca.

Regulacje dot. województw mają być komunikowane w cyklu tygodniowym, bo tak będzie analizowana teraz ta sytuacja.

Kolejna decyzja dotyczy woj. pomorskiego. Tam również wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia od 13 do 20 marca, czyli zamknięte zostaną ponownie, hotele, galerie handlowe, muzea, kina, galerie, baseny a nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym.

Zmiany dot. szczepień

Minister odniósł się też do pytania dot. podawania jednej dawki szczepionki dla ozdrowieńców po pół roku od zakażenia.

Jak wyjaśnił, na razie są to rekomendacje Rady Medycznej.  - Na razie mamy rekomendacje Rady Medycznej, która zarekomendowała szczepienie jedną dawką po pozytywnym wyniku. Tą rekomendację przedstawiłem zespołowi ds. szczepień i poprosiłem AOTMiT o przegląd naukowy w tym zakresie - mówił.

Jak podkreślił, decyzje ministra zdrowia są podejmowane w oparci o fakty. - Weryfikujemy to stanowisko, które przedstawiła rada medyczna i wkrótce minister wyda komunikat - zapowiedział.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz