Przeciwciała COVID-19 ze szczepionki wyssane z mlekiem matki

08 Marca 2021, 18:13 dziecko niemowlę

Nierecenzowane badania przeprowadzone na niewielkiej grupie pacjentek wykazały, że przeciwciała COVID-19 wywołane przez szczepionki firmy Pfizer Inc / BioNTech i Moderna Inc mogą przenikać do mleka matki.

Sześć matek karmiących piersią, które planowały zaszczepić się przeciw COVID-19 szczepionkami Pfizer/BioNTech lub Moderna, dostarczyło badaczom z Providence Portland Medical Center próbki mleka przed i po zaszczepieniu wspomnianymi szczepionkami, a ostatnią próbkę pobrano dwa tygodnie po szczepieniu drugą dawką. Żadna z kobiet nie została w międzyczasie zarażona koronawirusem. 

Tydzień po pierwszym zastrzyku wszystkie kobiety miały w mleku przeciwciała COVID-19. Po tygodniu poziom przeciwciał nieznacznie spadł by następnie gwałtownie wzrosnąć po przyjęciu drugiej dawki szczepionki. 

Obie szczepionki były podobnie skuteczne w indukowaniu przeciwciał, chociaż poziomy przeciwciał różniły się w zależności od pacjentki.

Nie wiadomo jednak jak długo przeciwciała utrzymują się w mleku matki. Jak wskazali naukowcy "potrzebne są dalsze badania nad czasem trwania przeciwciał w mleku matki, a także ich wielkością i wpływem na odporność przeciw COVID-19 wśród niemowląt ”.

 źródło: medrixiv

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz