Kto chętny do kwalifikowania do szczepień?

12 Marca 2021, 14:09 szczepienie

Farmaceuci, pielęgniarki, a może fizjoterapeuci będą dodatkowo mogli kwalifikować do szczepień. Wszystkie te grupy są chętne, jednak czekają na szczegóły rozwiązań, które mamy poznać w przyszłym tygodniu.

W piątek szef kancelarii premiera zapowiedział, że w przyszłym tygodniu złożona zostanie poprawka w Sejmie, która umożliwi dodatkowym pracownikom medycznym kwalifikowanie do szczepień p/COVID-19. Nie tylko lekarze będą kwalifikowali do szczepień Nie podał jednak, których grup miałoby to dotyczyć.

Przypomnijmy, że środowisko farmaceutów, a także pielęgniarek już od jakiegoś czasu zabiega o włączenie ich do kwalifikowania do szczepień przeciwko grypie. Takie rozwiązania funkcjonują już w innych krajach. Również grupa fizjoterapeutów jest otwarta na nowe zadania i chętna, aby taką kwalifikację do szczepień p/COVID przeprowadzać. Wszyscy czekają jednak na szczegóły rozwiązań, m.in. algorytmy na podstawie których mieliby przeprowadzać kwalifikację, ale także ewentualną wycenę nowych zadań.

Fizjoterapeuci otwarci na nowe zadania

- Na pewno będziemy wprowadzali nasze uwagi do projektu. Będziemy optować za tym, aby fizjoterapeuci również mogli kwalifikować do szczepień p/COVID-19 - powiedział w rozmowie z Polityką Zdrowotną wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

W jego ocenie, ograniczenie obecnie tylko do lekarzy osób kwalifikujących do szczepienia, to wąski lej Narodowego Programu Szczepień, zwłaszcza w przypadku, gdy będą większe dostawy szczepionek.

Zwraca jednak uwagę, że potrzeba odpowiedniego algorytmu wywiadu, który automatycznie będzie kierował do lekarzy pacjentów, którzy mają grupy schorzeń objętych ryzykiem jeżeli chodzi o szczepienie.

Przypomniał, że w poniedziałek ruszają szkolenia w zakresie wykonywania szczepień, na które zgłosiło się ponad 3 tys. fizjoterapeutów.

Farmaceuci w gotowości

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak wskazał z kolei, że jeżeli chodzi o kwalifikowanie do szczepień, to izba przedstawiała taki postulat już od dłuższego czasu w kontekście szczepień p/grypie. - Biorąc pod uwagę obecną sytuację i to, w jaki sposób odbywa się ta kwalifikacja, absolutnie kierunek jest zgodny z naszymi oczekiwaniami - podkreślił w rozmowie z Polityką Zdrowotną.

Dodał, że ważna będzie oczywiście ostateczna propozycja zawarta w projekcie, jednak włączenie farmaceutów do kwalifikowania do szczepień p/COVID dałoby możliwość szerszego wykorzystania ich kompetencji, jako specjalistów.

Pielęgniarki chcą szczegółów

Również środowisko pielęgniarek czeka na projekt i jego szczegóły. Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska również przypomniała, że Rada zabiegała o poszerzenie możliwości pielęgniarek i włączenie tej grupy do kwalifikowania do szczepień p/grypie. - Do tej pory nie zostało to usankcjonowane - stwierdziła.

Jak wskazuje, jeśli chodzi o możliwość kwalifikacji do szczepienia p/COVID, to niezbędne byłyby przejrzyste kryteria, aby pielęgniarka miała wytyczne w jakich sytuacjach i na co należałoby zwrócić szczególną uwagę, aby zachować bezpieczeństwo.

M.Łodzińska zwraca też uwagę, że dodatkowe zadania powinny wiązać się z dodatkowym wynagrodzeniem. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz