Miliardy z funduszu covidowego do dyspozycji ministra zdrowia

15 Marca 2021, 13:56 pieniądze

Udział ministra zdrowia funduszu covidowym wzrośnie z niemal 8 mld zł w 2020 r. do ponad 17,7 mld zł w tym roku. Co więcej, planowane wydatki np. na zakup szczepionek być może uda się pokryć z funduszy unijnych, co uwolni miliardy z funduszu covidowego na inne cele.

Jak informuje DGP, w 2021 r. znacząco wzrósł udział wydatków, o których decyduje minister zdrowia - z 8 proc. do 30 proc. ogółu pieniędzy. Z analizy DGP wynika, że minister zdrowia Adam Niedzielski ma otrzymać ponad 17,7 mld zł.

- Gros tej pozycji, bo prawie 10 mld zł, to koszt szczepionek. Poza tym dziś z NFZ nic nie idzie na walkę z COVID-19, typu łóżka czy instalacje tlenowe - tłumaczy osoba z rządu. Zaznacza też, że środki z funduszu wpompowane w system ochrony zdrowia nie są wliczane do puli 120,5 mld zł, które w tym roku wydamy na ochronę zdrowia, zgodnie z tzw. ustawą 6 proc. PKB. W ten sposób wydatki za zdrowie, łącznie z covidowymi, sięgną 138 mld zł.

"Niewykluczone jednak, że wydatki te uda się pokryć środkami unijnymi ujętymi w Krajowym Planie Odbudowy, gdzie na ten cel przewidziano 1,3 mld euro. Oznaczałoby to uwolnienie analogicznej sumy w funduszu covidowym na inne cele" - przewiduje Dziennik.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz