Pielęgniarki, położne i felczerzy będą kwalifikować do szczepień p/COVID-19. Pomysł z poparciem MZ

18 Marca 2021, 11:51 pielęgniarka pacjentka komputer konsultacja

We wtorek posłowie dyskutowali nad projektem nowelizacji ustawy covidowej. Poprawka umożliwi dodatkowym pracownikom medycznym kwalifikowanie do szczepień przeciw COVID-19. Resort zdrowia liczy przede wszystkim na felczerów, pielęgniarki i położne.

Obecnie każda osoba kwalifikowana jest do szczepienia przez lekarza. Poprawka do ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewiduje rozszerzenie osób uprawnionych do realizowania badania kwalifikacyjnego do innych osób, które w drodze rozporządzenie określi Minister Zdrowia. Będą to wyłącznie przedstawiciele zawodów medycznych, z naciskiem na pielęgniarki i położne - wynika z zapowiedzi projektodawców.

-  Biorąc pod uwagę zaangażowanie w pracy przy epidemii lekarzy oraz zapowiadane przez producentów szczepionek zdecydowane zwiększenie dostaw tych preparatów oraz poszerzenie asortymentu szczepionek o jednego producenta konieczne staje się wprowadzenie przepisów, które uealastycznią proces szczepień - argumentował poseł wnioskodawca Paweł Rychlik.

Jak zapewniała wiceminister zdrowia Anna Goławska, "istnieje potrzeba wprowadzenia dodatkowych zawodów w zakresie kwalifikacji do szczepienia". - Mamy na myśli przede wszystkim felczerów, pielęgniarki i położne. Niemniej, będą one (zawody) określone w drodze rozporządzenia ministra zdrowia - podkreśliła wiceminister zdrowia.

Posłowie pytają o kwalifikacje i szczepienia w aptekach

Posłowie opozycji pytali o kwalifikację pracowników medycznych, którzy mają przeprowadzać badania kwalifikacyjne do szczepień przeciw COVID-19.

- Nie przewidzieliśmy dodatkowych szkoleń na ten moment. Przy odpowiednim określeniu kwalifikacji tych osób nie będzie to wymagalne. Pielęgniarki i felczerzy udzielają porad i są w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta oraz przeprowadzić badanie fizykalne - wskazała wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Posłowie pytali także o szczepienia w aptekach oraz możliwość realizacji szczepień przez ratowników medycznych.

- Na ten moment pomysłu szczepień w aptekach nie wprowadzamy. Gdyby jednak okazało się, że będzie konieczne znaczące poszerzenie szczepień, wówczas określimy dla każdego punktu szczepień dodatkowe wymogi, tak by zostało ono przeprowadzone w sposób bezpieczny, tak by pacjenci mieli komfort właściwej opieki - odpowiedziała wiceminister zdrowia nie odnosząc się przy tym do szczepień wykonywanych przez ratowników medycznych.

Członkowie Komisji Zdrowia po pierwszym czytaniu projektu ustawy opowiedzieli się za skierowanie jej w pierwotnej formie do II czytania na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

AKTUALIZACJA 18.03.:

Podczas środowych głosowań w trakcie 27. posiedzenia Sejmu posłowie zagłosowali za przyjęciem sprawozdania Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi podczas II czytania projektu w Sejmie.

Głosowało - 444 posłów. Za - 421. Przeciw - 20. Wstrzymało się - 3. Nie głosowało - 16

Projekt zostanie skierowany do III czytania w Sejmie, po którym zostanie poddany ponownemu głosowaniu w celu skierowania go do Senatu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz