Szczepionka AstraZeneca w 100% chroni przed ciężkim COVID-19

22 Marca 2021, 13:08 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Szczepionka na koronawirusa opracowana przez koncern AstraZeneca ma 79 proc. skuteczności w zapobieganiu objawowej postaci choroby COVID-19 i w 100 proc. chroni przed jej ciężkim przebiegiem. To wnioski płynące z USA na podstawie wyników badań klinicznych przeprowadzonych na szeroką skalę.

W prowadzonych w USA, Peru i Chile testach klinicznych wzięło udział 32 449 osób ze wszystkich grup wiekowych i etnicznych. Badania potwierdziły, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

Ok. 20 proc. uczestników prób klinicznych miało ponad 65 lat, a ok. 60 proc. cierpiało na schorzenia zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 takie jak cukrzyca, otyłość czy choroby układu krążenia.

Według przeprowadzonych testów szczepionka ma 79 proc. efektywności w zapobieganiu objawowej postaci COVID-19 i 100 proc. skuteczności w chronieniu przed ciężkim, wymagającym hospitalizacji przebiegiem choroby. Badanie pokazało, że preparat jest skuteczny we wszystkich grupach wiekowych, a jego efektywność w grupie osób powyżej 65 lat wyniosła 80 proc.

źródło: Phase III Double-blind, Placebo-controlled Study of AZD1222 for the Prevention of COVID-19 in Adults

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz