COVID-19 najnowsze dane. III fala na wykresach

24 Marca 2021, 12:52 diagnosta koronawirus covid epidemia pandemia lekarz ochrona osobista

W czwartek mamy poznać kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały przez dwa najbliższe tygodnie. Jak wskazał premier Mateusz Morawiecki "musimy zdusić III falę epidemii". 

Eksperci są zgodni, to kiedy nastąpi szczyt III fali epidemii zależy od nas, na ile uda nam się zmniejszyć transmisję wirusa w społeczeństwie. Rząd jest jednego zdania, osiągnąć to można tylko poprzez twardy lockdown - na taki zdecydowali się w ostatnich dniach także Niemcy.

Dziś resort zdrowia poinformował o rekordowej liczbie nowych zakażeń COVID-19 potwierdzonych laboratoryjnie - 29 978. Z powodu COVID-19 zmarło 575 osób. 

Musimy zdusić III falę, dlatego będziemy wdrażać kolejne restrykcje, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie, tydzień przed i tydzień po świętach - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki i dodał, że szczegóły nowych obostrzeń poznamy w czwartek.

Kres wydolności ochrony zdrowia

Do tej pory w Polsce potwierdzono 2 120 671 zakażeń koronawirusem. Od kilku tygodni resort odnotowuje systematyczny, tygodniowy przyrost nowych zakażeń.

Wzrost raportowanych zakażeń koreluje ze wzrostem liczby wykonywanych testów PCR oraz antygenowych. Jednak jak wskazuje resort, jest to spowodowane nie tyle wzrostem wydolności laboratoriów diagnostyczny co wzrostem liczby zgłaszających się pacjentów z objawami COVID-19 do lekarza.

 
Wzrostowi liczby zakażeń towarzyszy wzrost liczby zmarłych z powodu COVID-19 bądź chorób współtowarzyszących. Łącznie z powodu COVID-19 w Polsce zmarło 50 340 osób.

Wszystko to odbija się na wydolności publicznej ochrony zdrowia. Obecnie z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest 26 511 pacjentów. Pod respiratorem przebywa 2 537 osób z COVID-19. Zajętość łózek covidowych oraz łóżek z respiratorami wynosi 75%. 

dane: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz