Unia Europejska największym eksporterem szczepionek p/COVID-19

26 Marca 2021, 15:14 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Przywódcy UE poparli mechanizm Komisji Europejskiej dot. autoryzacji przed wysyłką dawek szczepionek eksportowanych poza Europę.

W swoim oświadczeniu po posiedzeniu Rady Europejskiej w czwartek wieczorem (25 marca) szefowie państw członkowskich starali się przedstawić jednolity front, podkreślając „znaczenie przejrzystości, a także wykorzystywania zezwoleń na wywóz”, jeśli chodzi o szczepionki wysyłanej do krajów trzecich.

W lutym organ wykonawczy UE uruchomił mechanizm kontrolowanego eksportu. Zgodnie z tymi przepisami firmy produkujące szczepionki w Europie wymagają zezwolenia władz krajowych.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel pochwalił bardzo silny konsensus wśród państw członkowskich w sprawie mechanizmu.

-Chcemy większej przejrzystości i taki jest cel tego mechanizmu przedstawionego przez Komisję- powiedział po szczycie UE.

Ale według źródeł unijnych i dyplomatycznych widoczna była pewna różnica zdań między przywódcami UE. Podczas gdy Francja, Włochy i Hiszpania wyraziły silne poparcie dla mechanizmu, inni zwrócili się do Komisji o ostrożność przy faktycznym wdrażaniu tego narzędzia.

Grupa, w tym Holandia, Szwecja i Irlandia, zwróciła się do Komisji o powstrzymanie się od blokowania dostaw bez konsultacji z władzami krajowymi i producentami szczepionek.

W środę (24 marca) Komisja zaostrzyła mechanizm, wprowadzając nowe kryteria, które mogą uniemożliwić eksport do krajów, które już zapewniły określony wskaźnik szczepień, jeśli jest wyższy niż w UE.

-Chcemy mieć pewność, że Europa otrzyma sprawiedliwy udział szczepionek, ponieważ musimy być w stanie wyjaśnić naszym obywatelom, że jeśli firmy eksportują swoje szczepionki na cały świat, dzieje się tak dlatego, że w pełni przestrzegają swoich zobowiązań bez narażania bezpieczeństwa dostaw w UE - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen na konferencji prasowej.

Mechanizm ten był krytykowany poza Europą, ponieważ porównywano go do zakazu eksportu, który może wywołać odwet ze strony innych krajów, a tym samym zakłócić globalny łańcuch dostaw szczepionek.

Jednak przewodnicząca KE odrzuciła tę krytykę, ujawniając po raz pierwszy wszystkie zebrane do tej pory dane na temat eksportu szczepionek, pokazując, że Europa jest regionem, który eksportuje największą liczbę szczepionek na świecie.

Według danych Komisji, całkowita liczba eksportu z UE wynosi około 77 milionów dawek do 33 różnych krajów, w tym do krajów biedniejszych objętych inicjatywą COVAX.

-Nasze osiągnięcia mówią same za siebie. Od uruchomienia mechanizmu 1 lutego złożono ponad 380 wniosków o wywóz i tylko jeden został wstrzymany - powiedziała Ursula von der Leyen.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz