Polacy w rekordowym tempie przybierają na wadze

26 Marca 2021, 16:43 waga brzuch otyłość grub

Co czwarty dorosły Polak ma otyłość a z nadwagą zmaga się co czwarty chłopiec i co trzecia dziewczynka. Polacy na tle Europy tyją w zatrważającym tempie, a po pandemii może być jeszcze ciężej.

W dzisiejszych czasach nadmierna masa ciała, czyli nadwaga i otyłość jest problemem globalnym występującym zarówno u dorosłych jak i u dzieci i młodzieży. Nadmierna masa ciała, a szczególnie otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2, chorobom układu sercowo-naczyniowego, niektórym typom nowotworów. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, zmianom zwyrodnieniowym układu kostno-stawowego czy bezdechowi sennemu. Poza negatywnym wpływem na zdrowie fizyczne wpływa również na jakość życia na płaszczyźnie psychospołecznej.

Zbyt wysoka masa ciała (BMI ≥25) odpowiada w naszym kraju za 14,2 proc. zgonów (13,1 proc. mężczyzn i 15,3 proc. kobiet) oraz za utratę 12,4 proc. (odpowiednio 12,1proc. i 12,6 proc.) lat przeżytych w zdrowiu. 

Problemy ze zbyt dużą wagą dotyczą już ponad połowy polskiego społeczeństwa

Z nadwagą zmaga się 44 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet. Otyłość dotyka 18 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet.  

 

Problem wagi nie omija też dzieci. Co czwarty chłopiec i co trzecia dziewczynka w wieku 5-9 lat w Polsce ma nadwagę. Choć wciąż to poniżej średniej OECD liczba dzieci z nadwagą w naszym kraju dynamicznie wzrasta.

 

Spośród wszystkich krajów OECD od 1990 r. największy wzrost dzieci z nadwagą i otyłością odnotowano w Polsce, Turcji, Wegrzech, Słowenii i Słowacji

 

Problem otyłości przybierze na wadze po pandemii

W okresie pandemii od wiosny do jesieni 2020 roku 28 proc. Polaków w wieku 20 lat lub więcej (28 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet) stwierdziło, że zwiększyło masę ciała - wynika z raportu NIZP-PZH. 

Jedynie co trzeci Polak regularnie uprawia sport lub podejmuje rekreacyjną aktywność fizyczną w sezonie wiosenno-letnim lub jesiennym. Aż 70 proc. mężczyzn i 64 proc. kobiet nie praktykuje takich form ruchu. Dla obu płci odsetek osób nieaktywnych zwiększa się z wiekiem.

Niestety pandemia miała wpływ również na naszą aktywność fizyczną. W okresie pandemii 34 proc. mieszkańców naszego kraju zmniejszyło swoją aktywność fizyczną – mężczyźni częściej niż kobiety (39 proc. vs 30 proc.). Najczęściej ograniczali ruch mężczyźni w wieku 45-64 lata i kobiety w wieku 20-44 lata. Czynnikiem sprzyjającym zmniejszeniu może być ograniczenie dostępności do obiektów sportowych.

W związku z pandemią COVID-19 od połowy marca do początku czerwca 2020 r. wprowadzony został całkowity zakaz prowadzenia działalności m.in. obiektów sportowych, siłowni i klubów fitness.

Do połowy października 2020 r. obiekty mogły być udostępnione dla ćwiczących, jednak z pewnymi obostrzeniami (np. zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy korzystającymi, wyłączenie ze strefy ćwiczeń niektórych urządzeń). Następnie obiekty ponownie zostały zamknięte z wyłączeniem tych, które prowadziły działalność dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych oraz studentów i uczniów w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. Pod koniec grudnia 2020 r. przepisy zostały zaostrzone, obiekty mogą być udostępnione tylko dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Szacuje się, że w czasie obowiązywania obostrzeń prawie 2% obiektów (z ok 3,9 tys. wszystkich) oferowało klientom treningi online.

źródła danych;

NIZP-PZH, "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania - raport za 2020 r.", OECD, dane za 2016 r, Eurostat, Overweight and obesity - BMI statistics dane za dane za 2014 r.,GUS, Odsetek osób w wieku powyżej 15 lat według indeksu masy ciała (BMI), dane za 2014 r.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz