Porozumienia Zielonogórskie: MZ nie realizuje ustaleń z 2020 r.

29 Marca 2021, 11:25 lekarz

Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego są rozczarowani brakiem realizacji ustaleń z ministrem zdrowia z 2020 r.. Chodzi m.in. o dotacje na informatyzację dla POZ oraz o dodatkowy fundusz na środki ochrony osobistej w podstawowej opiece zdrowotnej.

Do zarządu Federacji płyną głosy rozczarowania z całej Polski - wskazuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie i wyjaśnia, że główe zarzuty, jakie pod adresem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego kierują lekarze rodzinni to niedotrzymanie zobowiązań dotyczących dotacji na informatyzację i dodatkowych funduszy na środki ochrony osobistej w POZ.

Specjaliści medycyny rodzinnej zwracają uwagę na nierówne traktowanie podmiotów. "NFZ zmienił bowiem zarządzenie programu POZ PLUS i za każdą wizytę dopłaca 30 zł na środki ochrony osobistej. Jednocześnie nie dając żadnego wsparcia placówkom, które przyjmują chorych i szczepią pacjentów przeciw COVID-19" - wskazują.

 

Niewystarczające dostawy środków ochrony
Jak przypomina Federacja, większość punktów szczepień w Polsce funkcjonuje w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i w ramach akcji szczepień, docierają do nich pakiety, zawierające m.in. środki ochrony osobistej.

"Przychodnie dostają po dwa fartuchy jednorazowe na tydzień. Dostawy pozostawiają wiele do życzenia także z innych względów (np. zdarzają się nieodpowiednie igły lub brakuje odpowiednich strzykawek), ale to właśnie liczba fartuchów przelała czarę goryczy i jest odbierana wręcz jako kpina z personelu POZ, realizującego Narodowy Program Szczepień" - podkreśla Federacja.
Lekarze przypominają zobowiązania ministra A. Niedzielskiego z października ub. r. 
"Po spotkaniu on-line zorganizowanym 23 października ub. r., dotyczącym koniecznych zmian w POZ, w którym udział wzięli przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego, szef resortu ustami swojego zastępcy przedstawił kilka propozycji, które spotkały się z akceptacją Federacji" - wskazują lekarze.

Wśród nich znalazły się m.in. dwa punkty: „Utrzymanie w 2021 roku dotacji na informatyzację w pełnej wysokości dla podmiotów, które jeszcze z niej nie skorzystały oraz ½ jej wysokości, dla podmiotów, które otrzymały ww. dotację w 2020 roku” oraz „Przeznaczenie dodatkowych środków finansowych pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia na zabezpieczenie POZ w środki ochrony indywidualnej”.

Federacja podkreśla, że zgodnie z ustaleniami, w ślad za ustaleniami miały pojawić się stosowne przepisy, których do dziś nie ma. "Powoduje to zniechęcenie i frustrację lekarzy"- alarmuje Porozumienie Zielonogórskie.

Jak informują, dopiero po kolejnej interwencji zarządu Federacji minister zapowiedział przygotowanie regulujących przepisów, jednak zwracają uwagę, że "to na razie jednak tylko obietnice".

Źródło: Porozumienie Zielonogórskie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz