PO: "Uzdrowimy Polskę". Minister zdrowia odpowiada

29 Marca 2021, 12:27 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Stworzenie sieci stu szpitali oraz przeprowadzenie powszechnych badań zdrowia Polaków - to propozycje, które składają się na nowy program ""Uzdrowimy Polskę"  Platformy Obywatelskiej. Resort zdrowia odpowiada, że propozycje Platformy zostały już dawno przygotowane przez Ministerstwo a pod koniec tygodnia mamy poznać szczegóły rządowego planu.

Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka zaprezentował w sobotę pakiet propozycji na rzecz reformy ochrony zdrowia. Jak podkreślił, aby tego dokonać należy przede wszystkim wyeliminować chaos panujący w służbie zdrowia.

Przypomniał, że do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 50 tys. osób. - Co więcej, nie tylko chodzi o ludzi, którzy przegrali walkę z tą chorobą. Chodzi również o tych, którzy nie mieli szansy na to, by znaleźć się w systemie ochrony zdrowia, dlatego że nie było dla nich miejsca w placówkach - podkreślał lider PO.

Na nowy pakiet zdrowotny PO i Koalicji Obywatelskiej składa się m.in. propozycja sporządzenia "bilansu zdrowotnego Polaków". Borys Budka argumentował, że z powodu niewydolności systemu ochrony zdrowia wielu Polaków nie było w stanie dostać się do lekarza. - Ważna jest diagnoza. Tak, przebadamy wszystkich Polaków - począwszy od tych najmniejszych, najmłodszych, poprzez dorosłych, a skończywszy na seniorach - zapowiedział polityk.

Obecny podczas konferencji Bartosz Arłukowicz krytykował rząd za brak decyzji o utworzeniu „sieci białych szpitali”.

- Utworzymy sieć białych szpitali - przygotowanych do tego, aby ratować życie tych, którzy z wirusem nie walczą – powiedział i podkreślił, że chodzi o 100 placówek, które będą przyjmować pacjentów innych niż covidowi, bez ograniczeń.

Zdaniem przedstawicieli Platformy, rozwiązaniem problemu kadr do walki z COVID-19 jest rezygnacja z egzaminów specjalizacyjnych młodych lekarzy.

- Wzywam ministra zdrowia do odstąpienia od egzaminów dla lekarzy, którzy zdają specjalizację. Miejscem tych lekarzy jest szpital, a nie sala egzaminacyjna - mówił Bartosz Arłukowicz.

Ostatnim elementem programu Platformy to uruchomienie oddziałów rehabilitacji pocovidowej. - Musimy zaopiekować się tymi osobami, które przeszły covid, a mają powikłania, aby mogły wrócić do rzeczywistości - mówiła Beata Małecka-Libera.

Odpowiedź rządu

Do propozycji Platformy Obywatelskiej odniósł się szef resortu zdrowia podczas niedzielnej konferencji prasowej.

-Jesteśmy w środku trzeciej fali i wychodzenie teraz z takimi zapowiedziami pokazuje, jak późno pojawiają się pewne reakcje, które my już dawno przygotowaliśmy - ocenił minister zdrowia.

- W przeciwieństwie do opozycji, zamiast deklaracji wykonujemy konkretne działania. Mamy pierwszy ośrodek pilotażowy działający w Głuchołazach, gdzie taka rehabilitacja jest prowadzona w sposób kompleksowy" - powiedział Adam Niedzielski odnosząc się do rehabilitacji pacjentów wyleczonych z COVID-19.

Jak zapowiedział, w najbliższym tygodniu przedstawi "gotowy już od pewnego czasu projekt odbudowy zdrowia Polaków, który przewiduje m.in. taką powszechną rehabilitację postcovidową, która może być realizowana w zasadzie na każdym poziomie - i ambulatoryjnym i uzdrowiskowym".

Dodał, że kolejne realne działanie, to na przykład "różne badania diagnostyczne, które są bezlimitowe, a w ostatnim czasie cała pediatria, czyli leczenie dzieci, stały się zabiegami bezlimitowymi".

-W zakresie profilaktyki mamy przygotowany program dla osób w wieku powyżej 40 lat, ale teraz obciążenie systemu opieki zdrowotnej powoduje, że tego programu nie możemy uruchomić, bo system jest bardzo obciążony - zaznaczył minister.

Przypomnijmy, że projekt dot. sieci ośrodków rehabilitacji pocovidowej został zapowiedziany już w styczniu, a szczegóły tego planu mieliśmy poznać do końca lutego.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz