Premier Mateusz Morawiecki zapowiada transformację szpitali tymczasowych

31 Marca 2021, 12:18 premier mateusz morawiecki

Gdy wreszcie zwalczymy tę okropną, fatalną trzecią falę to wtedy część szpitali tymczasowych będziemy chcieli przekształcić w szpitale rehabilitacji pocovidowej - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, który wizytował szpital tymczasowy.

 

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu podkreślał, że placówki takie, jak ta sprawdzają się podczas pandemii oraz pełniły i pełnią różne funkcje.

- Zanim ta trzecia fala wezbrała w wielu miejscach służyły jako punkty szczepień. Sam szpital tymczasowy jest ostatnią linią obrony przed COVID-19. Szpitale tymczasowe pełnią dziś zasadniczą rolę w leczeniu COVID-19 - mówił Mateusz Morawiecki i dodał, że podjęto decyzję o zwiększeniu bazy łóżkowej w tych placówkach.

Szpitale tymczasowe będą rehabilitować po COVID-19

Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki szpitale tymczasowe wkrótce mogą zmienić swój charakter.

- Gdy wreszcie zwalczymy tę okropną, fatalną trzecią falę, to część szpitali tymczasowych będziemy chcieli przekształcić w szpitale rehabilitacji pocovidowej - mówił premier.

Szczegółów tych planów na razie jednak nie przedstawiono.

Rządowy plan dot. utworzenia sieci placówek rehabilitacyjnych dla ozdrowieńców mieliśmy poznać do końca lutego. Z niedzielnej deklaracji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że plan zostanie przedstawiony "w najbliższym tygodniu".

Warto podkreślić, że lekarze już wskazują na potrzebę jak najszybszej opieki nad pacjentem pocovidowym. Do najczęściej utrzymujących się objawów wśród pacjentów ozdrowiałych z COVID-19 zaliczane są zaburzenia układu hemostazy, następstwa pulmonologiczne, kardiologiczne, hepatologiczne, neurologiczne czy psychiczne. Niektóre z nich utrzymywać się mogą nawet kilka tygodni po wyzdrowieniu, a pacjenci z nimi wymagają kompleksowej opieki lekarzy specjalistów i fizjoterapeutów, by uniknąć dalszych konsekwencji zdrowotnych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz