A. Niedzielski: Sytuacja w woj. śląskim jest krytyczna

31 Marca 2021, 13:25 Adam Niedzielski

Sytuacja na Śląsku jest krytyczna. Krytyczna pod względem zarówno liczby zachorowań, zarówno liczby hospitalizacji, ale też pewnej perspektywy wykańczających się mocy (kadrowych, systemu ochrony zdrowia - przyp. red.)- oświadczył podczas środowego briefingu prasowego minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia brał udział w wojewódzkim sztabie kryzysowym w Katowicach. Poinformował, że 170 pacjentów z województwa śląskiego będzie relokowanych transportem kołowym do innych regionów do końca tygodnia. Pacjenci z woj. śląskiego będą relokowani także drogą lotniczą.

Jak komentował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, decyzja o relokacji zapadła po to, by nie ograniczać dostępu do świadczeń pacjentom niecovidowym. Dodał przy tym, że tylko w ciągu ostatnich 48 godzin, pacjenci z rozpoznanym COVID-19 stanowili 2/3 wszystkich, skierowanych do hospitalizacji w tym czasie pacjentów.

Adam Niedzielski podkreślił, że w 24-godzinnej gotowości znajdują się załogi Lotniczego Pogotowani Ratunkowego. W gotowości pozostaje także wojsko.

Jak mówił minister zdrowia, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu pacjentów w najcięższym stanie. Śmigłowce wyposażone są w odpowiednią aparaturą dla pacjentów wymagających wsparcia respiratora bądź tlenoterapii.

Plany ewakuacji lotniczej pacjentów zakażonych koronawirusem zostały rozszerzone na cały kraj. W tym kontekście minister Adam Niedzielski zaznaczył, że sytuacja pogarsza się w Wielkopolsce. - Ale tam infrastruktura szpitalna daje większą przestrzeń, więc na razie wydaje się, że te rozwiązania, takie ekstraordynaryjne, przede wszystkim ten transport lotniczy, będą dotyczyły Śląska - powiedział.

 

Głównym źródłem zakażeń ruch graniczny

Z rządowych analiz wynika, że głównym źródłem zakażeń w województwie śląskim jest ruch graniczny z Czechami.

- Kulminacja trzeciej fali w Czechach miała miejsce mniej więcej trzy tygodnie temu, a u nas pojawiło się później. Potwierdzeniem tego jest również fakt, że południowe powiaty województwa śląskiego są w tej chwili w najgorszej sytuacji - mówił Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia dodał, że na razie uzgodniono, szczególnie w okresie okołoświątecznym, wzmocnienie kontroli ruchu transgranicznego, szczególnie z Czechami.
- Wostatnich dniach zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów, które uszczelnia ruch transgraniczny, nie tylko w kontekście Czech, ale również w kontekście Niemiec. Wiemy, że tutaj też ludzie podróżują z pracy i w tym okresie okołoświątecznym również będą podróżowali, więc myślę, że to uszczelnienie granicy jest właśnie takim, można powiedzieć, dodatkowym obostrzeniem, które powinno poprawić sytuację tutaj, w regionie - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz