Chemioterapia domowa chętnie wybierana przez pacjentów

31 Marca 2021, 11:09 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Chemioterapia w warunkach domowych dla wszystkich pacjentów z rakiem jelita grubego stała się faktem i opcją, chętnie wybieraną przez pacjentów.

Od dnia 1 marca 2020 r. wprowadzono rozwiązania umożliwiające chorym przyjmującym chemioterapię leczenie w domu, z zastosowaniem specjalnych infuzorów.

Od 1 stycznia 2021 r., na wniosek środowisk pacjenckich wprowadzona została zmiana zarządzenia, w wyniku której dopuszczona została możliwość rozliczania, jako świadczenia podstawowego, produktu hospitalizacja jednego dnia z zastosowaniem jednorazowych pomp elastomerowych do terapii infuzyjnej, w sytuacji jednoczesnego stosowania leków stosowanych w ramach programu lekowego Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego oraz substancji czynnej fluorouracilum.

Według danych NFZ za rok 2020, w ramach umów zawartych na realizację chemioterapii leczonych było 13 561 pacjentów z rozpoznaniem raka jelita grubego, u których zastosowano leczenie substancją czynną fluorouracilum.

Zrealizowano łącznie 120 879 świadczeń w trybie hospitalizacji oraz hospitalizacji jednego dnia.

W okresie od 1 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. z powodu raka jelita grubego leczonych było 2 823 pacjentów, dla których zrealizowano 16 383 hospitalizacji jednego dnia z zastosowaniem jednorazowych pomp elastomerowych do terapii infuzyjnej w celu podawania substancji czynnej fluorouracilum w warunkach domowych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz