Szczepienia w grupach 40-59 lat. Rano rząd mówi o usterce

01 Kwietnia 2021, 10:00 szczepienie

Od północy została otworzona możliwość rejestracji do szczepień dla osób z grupy wiekowej 40-59 lat, które wypełniały od stycznia elektroniczny formularz o gotowości do zaszczepienia się. Kilka godzin później, rząd wstrzymuje rejestrację i mówi o "usterce".

Dziś w nocy, dla osób, które wypełniały od stycznia elektroniczny formularz, w którym deklarowały gotowość do zaszczepienia się, dla tej grupy osób między 40. a 59 rokiem życia zostały wystawione skierowania. To grupa licząca ponad 600 tys. osób - mówił podczas porannego briefingu prasowego Michał Dworczyk.

Jak zapewniał szef KPRM, rejestracja młodszych grup wiekowych była możliwa z powodu spadku dynamiki zapisów na szczepienia przez osoby powyżej 60 r. ż. 

Jednak chwilę po godzinie 8:00, system rejestracji na stronie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) przestał działać a strona przestała być dostępna dla odwiedzających.

To nie Prima Aprilis, rejestracja szczepień miała się odbyć, ale nastała usterka

Brak opisu.

Na stronie widniała informacja o pracach serwisowych oraz z błędna informacją, że system "będzie ponownie dostępny 17. marca". Jak wyjaśnił po godz. 9:00 podczas briefingu prasowego Michał Dworczyk, system został zawieszony z powodu... błędnych dat umówionych terminów szczepień. I choć wszystko zadziało się 1 kwietnia, bez wcześniejszej informacji do wiadomości publicznej, sytuacja ta nie jest żartem ze strony rządzących.

Jak tłumaczył szef KPRM, już w styczniu informowano o możliwości przyspieszenia programu szczepień dla osób, wcześniej się do nich deklarujących. Na dziś akurat zaplanowano uwolnienie szczepień dla grupy wiekowej 40-59 lat jednak miały być one uruchamiane dla tej grupy wiekowej po II połowie maja.

- Przez usterkę, część osób w wieku zapisała się na terminy jeszcze kwietniowe. Na kilka godzin wstrzymujemy rejestrację tej grupy. Po usunięciu usterki odblokujemy możliwość zapisów - mówił.

- Te osoby z grupy wiekowej 40-59 lat, którym wyznaczono termin szczepienia przed drugą połową maja, mogą liczyć się ze zmianą terminu - podkreślił Michał Dworczyk.

Szef KPRM zaapelował też do punktów szczepień by przesuwać terminy szczepienia seniorów tak, by te odbyły się przed osobami z młodszych grup wiekowych.

Na ten moment nie jest znana skala problemu oraz ilu pacjentów z 600 tys. grupy zostało umówionych w priorytetowej kolejności, przed osobami powyżej 60 r. ż. Jak zapewnił szef KPRM, sprawa ta zostanie szczegółowo przedstawiona podczas konferencji zaplanowanej na godz. 13:30.

Aktualizacja

Podczas briefingu z udziałem Mateusza Morawieckiego, premier zapytany o uruchomienie i wstrzymanie rejestracji na szczepienia osób 40-59 lat, a następnie zapowiedź przełożenia ich szczepień na późniejsze daty, premier powiedział: "Ja powiem tylko, że przyspieszamy z programem szczepień, to jest dobra wiadomość".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz