Co musisz teraz wiedzieć o koronawirusie?

01 Kwietnia 2021, 13:14 covid

W dzisiejszej pigule informacji o COVID-19 ze świata; Francja wprowadza twardy lockdown. Włochy zarządzają obowiązkowe szczepienia wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Szwecja łagodzi obostrzenia. Lek na schorzenia reumatoidalne zmniejsza siłę działania szczepionki. 

Francja się zamyka

W obliczu zbliżającej się liczby ofiar śmiertelnych wynoszącej 100 000, przepełnionych oddziałów intensywnej terapii i wolniejszego niż planowano wprowadzania szczepionek, prezydent Francji Emmanuel Macron był zmuszony zaostrzyć ogólnokrajowe obostrzenia.

Obostrzenia do tej pory obowiązujące w 19 ze 101 departamentów Francji będą obowiązywały w całym kraju - poinformował prezydent.

  • Zamknięte sklepy z wyjątkiem tych sprzedających produkty pierwszej potrzeby, praca zdalna tam, gdzie to możliwe, zakaz przemieszczania się między departamentami oraz nakaz pozostawania w promieniu 10 km od miejsca zamieszkania - to główne obostrzenia, które 3 kwietnia wejdą w życie.
  • Szkoły będą funkcjonować w trybie zdalnym w pierwszym tygodniu kwietnia, a następnie na terenie całego kraju wprowadzone będą dwutygodniowe ferie wiosenne.

Nowe obostrzenia sanitarne będą obowiązywały od 3 kwietnia do 2 maja.

Trzecia fala przerywa plany Szwecji dotyczące złagodzenia niektórych zasad COVID

Szwecja odłoży planowane złagodzenie niektórych ograniczeń COVID do co najmniej 3 maja. Rząd nie planuje jednak zaostrzania obecnie obowiązujących obostrzeń.

Skandynawski kraj podążył inną drogą niż większość krajów podczas pandemii, opierając się na dobrowolnych ograniczeniach dotyczących zgromadzeń publicznych i działalności społecznej.

Rząd planował po przerwie wielkanocnej złagodzenie niektórych zasad, w tym zwiększenie limitu liczby odwiedzających wesołe miasteczka, koncerty i mecze piłki nożnej.

Z początkiem tego tygodnia Agencja Zdrowia Publicznego stwierdziła, że ​​wzrost liczby infekcji oznacza, że ​​plan powinien zostać wstrzymany.

Szwecja zarejestrowała w środę 8 441 nowych przypadków i 35 zgonów. Przypadki gwałtownie wzrosły w ostatnich tygodniach, osiągając szczyt, którego nie obserwowano od grudnia, chociaż zgony pozostały na stosunkowo niskim poziomie.

„Otrzymujemy raporty o napiętej sytuacji w służbie zdrowia. W wielu regionach rozprzestrzenianie się infekcji gwałtownie rośnie ”- mówił dyrektor generalny szwedzkiej agencji zdrowia Johan Carlson.

W tym 10-milionowym kraju odnotowano ponad 13 000 zgonów związanych z COVID. Wskaźnik śmiertelności na mieszkańca jest wielokrotnie wyższy niż u jej skandynawskich sąsiadów.

 

Włochy - obowiązkowa szczepionka dla pracowników medycznych i okołomedycznych

Wszyscy pracownicy ochrony zdrowia we Włoszech muszą otrzymać szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

We Włoszech w ciągu ostatniego miesiąca odrodziła się liczba zakażeń koronawirusem i zgonów, a rząd zaostrzył ograniczenia dla przedsiębiorstw i ruchów w celu powstrzymania wirusa. We kraju istnieje prężnie działający ruch antyszczepionkowy a niedawne odkrycie skupisk zakażeń w szpitalach po tym, jak personel odmówił wykonania szczepień wywołało oburzenie w kraju.

Środowy dekret zatwierdzony przez gabinet premiera Mario Draghiego stanowi, że pracownicy ochrony zdrowia, w tym farmaceuci, „muszą poddać się szczepieniom”. Ci, którzy odmówią, mogą zostać zawieszeni bez wynagrodzenia na resztę roku.

„Celem tego środka jest ochrona w jak największym stopniu zarówno personelu medycznego, jak i paramedycznego, a także osób znajdujących się w środowiskach, które mogą być bardziej narażone na ryzyko infekcji” - oświadczył rząd.

Lek przeciw artretyzmowi zmniejsza siłę działania szczepionki

Naukowcy stwierdzili, że pierwsza dawka szczepionek COVID-19 firmy Pfizer / BioNTech i AstraZeneca Plc wywołuje jedynie słabą odpowiedź immunologiczną u pacjentów leczonych popularnie stosowanym lekiem na reumatoidalne zapalenie stawów, infliksymabem. Odpowiedzi poprawiły się po drugiej dawce, co sugeruje, że pacjenci przyjmujący infliksymab powinni nadal stosować się do zasad zachowania dystansu i nie opóźniać drugiego zastrzyku - wskazują badacze.

Okazało się, że nawet po dwóch dawkach niewielkiej grupie pacjentów nie udało się uzyskać odpowiedzi przeciwciał. Naukowcy powiedzieli, że podejrzewają, że ich odkrycia będą miały zastosowanie do innych leków z klasy znanych jako inhibitory TNF.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz