Lekarze spoza UE - ilu z nich może już leczyć w Polsce?

01 Kwietnia 2021, 16:07 Lekarze

Minister zdrowia chwali się, że dzięki nowym regulacjom już blisko 100 lekarzy spoza UE otrzymało pozwolenia na pracę w Polsce. Tymczasem do izb lekarskich wpłynęło dotychczas 29 wniosków o wydanie prawa wykonywania zawodu, z czego na razie 10 zaopiniowano pozytywnie, 3 negatywnie, a pozostałe są w trakcie rozpatrywania.

O tym, że kadry medycznej do walki z COVID-19 brakuje słyszymy nieustannie zwłaszcza od kiedy zaczęła się trzecia fala koronawirusa, która przyniosła znaczny wzrost zakażonych, ale też hospitalizowanych pacjentów.

Resort zdrowia zapewnia, że baza łóżkowa jest rozbudowywana, ale przyznaje, że same łóżka nie leczą, a wąskim gardłem w tworzeniu kolejnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 są braki personelu. Pomóc miała zmiana przepisów i łatwiejsza droga do zatrudnienia w Polsce medyków spoza UE, czyli głównie zza wschodniej granicy. Pomysł od początku krytykował samorząd zawodowy lekarzy, wskazując na trudności ze zweryfikowaniem kwalifikacji tych lekarzy.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek rano chwalił się, że resort wydał zgodę na pracę w Polsce już dla blisko 100 lekarzy spoza UE. Kilka dni temu rzecznik resortu zdrowia mówił o ok. 80 takich zgodach.

Manipulowanie faktami?

Tymczasem do okręgowych izb lekarskich trafiło do tej pory 29 takich wniosków. Jak podkreśla w rozmowie z Polityką Zdrowotną rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej Rafał Hołubicki niezrozumiałe są sugestie ze strony MZ o obstrukcji i opóźnianiu weryfikacji wniosków lekarzy spoza UE o przyznanie warunkowego prawa wykonywania zawodu. Jak podkreśla izby szczegółowo starają się zweryfikować kwalifikacje lekarzy. Wskazuje, że na 29 wniosków, trzy zostały już rozpatrzone negatywnie.

Także konwent prezesów Okręgowych Rad Lekarskich "stanowczo żąda zaprzestania przez władze wprowadzania opinii publicznej w błąd i prób manipulowania faktami".

"Protestujemy przeciwko obarczaniu samorządu lekarskiego winą za niedobory kadrowe w polskiej ochronie zdrowia i oskarżaniu o obstrukcję w rozpatrywaniu wniosków lekarzy i lekarzy dentystów spoza Unii Europejskiej o przyznanie warunkowego prawa wykonywania zawodu"- podkreślili w wydanym stanowisku.

Okręgowe Izby Lekarskie otrzymały do tej pory 29 takich wniosków, 10 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie, 3 negatywnie, pozostałe są w trakcie procedowania (głównie w zakresie ewidentnych braków formalnych i merytorycznych). Izby zapewniają, że "w żadnym z ww. przypadków nie zwlekały z podjęciem decyzji".

Jednocześnie Izby zwracają uwagę, że w szczycie trzeciej fali epidemii MZ "blokuje przed powrotem do pracy blisko 2 tys. lekarzy oczekujących na ustną część Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz