Janusz Cieszyński znów w szeregach rządu

06 Kwietnia 2021, 10:50 Janusz Cieszyński (MZ)

Premier powołał byłego wiceministra zdrowia, odpowiedzialnego za cyfryzację w ochronie zdrowia, do Rady do Spraw Cyfryzacji. Janusz Cieszyński będzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady przez dwuletnią kadencję.

Jako pierwszy o nominacji Janusza Cieszyńskiego na wiceprzewodniczącego rządowej Rady ds. Cyfryzacji poinformował portal TVN24. 

Nowy skład Rady pojawił się na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W składzie pojawiły się nowe nazwiska. Wśród nich właśnie Janusza Cieszyńskiego, który zaledwie w sierpniu ubiegłego roku odszedł z rządu. Od tamtej pory pracuje w ratuszu w Chełmie, gdzie jest wiceprezydentem.

Przypomnijmy, że Janusz Cieszyński pełnił funkcję wiceministra zdrowia od 2018 roku. W resorcie odpowiedzialny był za pion ds. informatyzacji ochrony zdrowia. Za jego kadencji powstał system IKP, który dał podwaliny do uruchomienia systemów e-recept, e-zleceń i w niedalekiej przyszłości e-dokumentacji medycznej. 

Dymisja była "dobrze przemyślana"

O swojej dymisji z funkcji wiceministra zdrowia - w sierpniu 2020 roku - poinformował sam, poprzez profil na Facebooku. Napisał wtedy, że rezygnacja była "kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana". Dymisja zbiegła się z licznymi aferami dotyczącymi zakupów przez resort zdrowia sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej. 

Przypomnijmy, że po wybuchu epidemii, Janusz Cieszyński jako wiceminister zdrowia, był odpowiedzialny za organizację zakupów. W tym za jeden z najbardziej kontrowersyjnych, czyli transakcję zawartą z handlarzem bronią z niewielkiej firmy E&K. Zamówił w tej spółce, bez żadnego doświadczenia w handlu sprzętem medycznym, dostawę 1241 respiratorów. Przedsiębiorca natychmiast otrzymał zaliczkę na swoje zakupy, sięgającą 150 milionów złotych. Respiratory do dziś nie trafiły do polskich szpitali, a Prokuratoria Generalna walczy w sądach o zwrot zaliczki od spółki E&K wraz z odsetkami oraz o zapłatę kar umownych.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz