Trwa dyskusja w EMA nt. związku między zakrzepami krwi a szczepionką

06 Kwietnia 2021, 14:59 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Temat związku występowania zakrzepów krwi a szczepieniami przeciw COVID-19 preparatem Oksfordzkiego Uniwersytetu produkowanego przez AstraZeneca wciąż nie milknie w mediach. Prezes URPL Grzegorz Cessak uspokaja.

AKTUALIZACJA 15:44// Artykuł został zaktualizowany by uwzględnić odpowiedź do sytuacji europejskiej Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Leków.

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiały się wątpliwości co do tego, czy szczepionka AstraZeneca nie wywołuje rzadkich rodzajów incydentów zakrzepowo-zatorowych. Po tym jak kilkanaście krajów UE zawiesiło szczepienia szczepionką AstraZeneca, EMA dokonała kolejnej oceny szczepionki i stwierdziła, że korzyści z jej podawania przewyższają ryzyko związane z zastosowaniem szczepionki na COVID-19.

Agencja przyznała jednocześnie, że związek między szczepionką a zakrzepami jest możliwy. Jak cytuje dziennik "Rzeczpospolita" na swoim portalu wypowiedź Marco Cavaleriego, dyrektora ds. szczepionek Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), który w rozmowie z "Il Messaggero" stwierdził, że obecnie można już - jego zdaniem - mówić, że jest związek między szczepionką AstraZeneca, a pojawianiem się zakrzepów u niektórych zaszczepionych. Ekspert dodał też, że "wciąż nie wiemy co wywołuje taką reakcję".

Poproszony przez naszą redakcję prezes Urzędu  Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak stwierdził, że "od samego początku EMA zapowiadała ocenę każdego zdarzenia i wprowadzanie środków minimalizujących ryzyko związane z przyjęciem AZ. Profil bezpieczeństwa leku pozostaje pozytywny Trwa dyskusja w ramach Komitetu ds. Oceny Ryzyka (PRAC)."  - Czekajmy na oficjalny komunikat EMA - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz