Fizjoterapeuci o rehabilitacji postcovid według MZ: nie zapewnia powszechności

06 Kwietnia 2021, 16:49 fizjoterapia fizjoterapeuta rehabilitacja

Przygotowany przez resort zdrowia program rehabilitacji postcovidowej nie zapewnia powszechności - ocenia Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Chodzi o zaprezentowany w ubiegłym tygodniu program Jakie świadczenia w ramach rehabilitacji Post-COVID?MZ: w przyszłym tygodniu rusza rehabilitacja Post-COVIDRehabilitacja po COVID-19. Szpitale tymczasowe zostaną na dłużej

Krajowa Izba Fizjoterapeutów przypomina, że przygotowała program, który przekazała Ministerstwu Zdrowia (zobacz program).

Jednak - jak wskazuje KIF - program ogłoszony 2 kwietnia przez MZ nie realizuje priorytetowych celów:

  • ograniczenie skutków zdrowotnych spowodowanych biologicznymi czynnikami szkodliwymi;
  • wspomaganie pełnego powrotu do zdrowia i aktywności (w tym zawodowej) osób, po przebyciu COVID-19;
  • przeciwdziałanie skutkom następstw choroby takich jak: niezdolność do pracy, obniżenie jakości życia, przedwczesny zgon (dotyczy chorych po ciężkim przebiegu COVID-19).

Dostęp bez skierowania

W ocenie KIF, konstrukcja programu MZ nie zapewnia powszechności, czyliłatwego dostępu bez skierowania na podstawie udokumentowanego przebiegu zarażenia koronawirusem.

"W takim przypadku system nie zostaje odciążony, a lekarzom został dołożony kolejny obowiązek: wizyta, której jedynym celem jest wystawienie skierowania na fizjoterapię postcovid. Poza dodatkową czynnością dla lekarzy generuje to także dodatkowy koszt" - wskazuje KIF.

Czy jednak dostęp do rehabilitacji bez skierowania to dobry pomysł? Już obecnie cały system skupił się na walce z COVID-19, a pacjenci z innymi chorobami mają ograniczony dostęp do leczenia czy diagnostyki, ale także rehabilitacji. Dostęp do rehabilitacji postcovidowej bez skierowania byłby kolejnym uprzywilejowaniem w przypadku tej choroby, ponieważ pozostali pacjenci muszą takie skierowanie otrzymać. Brak skierowania zawsze rodzi też ryzyko nadmiernego korzystania z jakiś świadczeń, gdy pacjenci zaczynają zgłaszać się do specjalisty nawet w lżejszych przypadkach, do leczenie których kompetencje ma lekarz POZ. System rehabilitacji "na NFZ" jest już obciążony, bo społeczeństwo się starzeje i potrzeby w tym zakresie rosną. Tymczasem niska wycena świadczeń i niedofinansowanie powodują, że tworzą się kolejki do rehabilitacji, a wiele osób korzysta z tych świadczeń prywatnie.Fizjoterapeuci walczą o zwiększenie wycen świadczeń refundowanych

Rehabilitacja postcovid blisko pacjenta

Ponadto program nie przewiduje możliwości rozszerzenia realizacji przez praktyki fizjoterapeutyczne, które są rozproszone w całym kraju, a przez to zlokalizowane „blisko pacjenta”, co - jak podkreśla KIF - pozwoliłoby zapewnić „deklarowaną powszechność”.

Według samorządu fizjoterapeutów, realizacja programu MZ przez duże podmioty, które "już mają problem z zapewnieniem świadczeń dla innych grup pacjentów spowoduje zablokowanie systemu rehabilitacji oraz w drastyczny sposób ograniczy dostępność".

W myśl proponowanego programu MZ, świadczeń mogą udzielić tylko te podmioty, które już świadczą usługi NFZ. Według KIF oznacza to, że "również te, do których już dziś czeka w kolejkach ponad 2 mln pacjentów".

KIF zwraca uwagę, że ważną kwestią jest także właściwa wycena świadczenia.

To zdaniem KIF elementy, które dają szansę na sukces programu i zbudowanie pozytywnych efektów dla społeczeństwa.

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz