A.Niedzielski: obecne obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

07 Kwietnia 2021, 11:20

Obostrzenia, które teraz obowiązują zostaną przedłużone o o kolejny okres ponad tygodnia, aby objęły też kolejny weekend. Przedłużenie będzie obowiązywało do 18 kwietnia -  poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Jak mówił A. Niedzielski, wyniki dotyczące nowych zakażeń, dające pewną nadzieję, są zbyt słabym sygnałem, aby traktować je w optymistyczny sposób.

- Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach - przekazał minister wskazując, że obłożenie łóżek covidowych jest na poziomie 34 tys. łóżek.  Dodał, że zajętość łóżek covidowych oraz respiratorów na poziomie blisko 80 proc., to już niebezpieczna sytuacja. Zaznaczył, że nie jest to jednolita sytuacja w całym kraju, bo "mamy regiony, gdzie mamy sytuację względnie bezpieczną i takie, gdzie napięcia są bardzo duże".

Wśród regionów o najtrudniejszej sytuacji wskazał Śląsk oraz Podkarpacie, a także Wielkopolskę oraz Dolny Śląsk. Jak mówił dwa ostatnie regiony odczuły dużą dynamikę napływu pacjentów, co jest efektem dynamiki wzrostu nowych zachorowań z ubiegłego tygodnia.

- Widzimy niewielki spadek dziennej liczby zachorowań, ale spadek związany jest z okresem świątecznym, który mamy za sobą. Te reprezentatywne informacje będziemy znali dopiero w kolejnych dniach - wyjaśnił minister zdrowia.

Jak dodał, konsekwencje zwiększonej mobilności w czasie świąt, będą widoczne w przyszłym tygodniu i wtedy będziemy wiedzieli czy III fala pandemii będzie opadała. 

- Obostrzenia, które teraz obowiązują zostaną przedłużone o kolejny okres ponad tygodnia, aby objęły też kolejny weekend. Przedłużenie będzie obowiązywało do 18 kwietnia - poinformował.

Przedszkola i szkoły

Odniósł się też do pytania o powrót dzieci do przedszkoli i szkół. Jak mówił, jeżeli chodzi o kwestię przedszkoli i klas I-III, "to są to priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń w tym sensie, że pierwsze kroki jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i do klas I-III". -  Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola  i klasy I-III wrócą do nauczania: przedszkola w trybie zwykłym, a klasy I-III - co najmniej w trybie hybrydowym - dodał.

W. Niedzielski wyraził nadzieję, że przyspieszający właśnie program szczepień stanie się realną barierą dla rozwoju epidemii.

Pytany o obostrzenia na majówkę, stwierdził, że jest jeszcze trochę czasu, ale trzeba się liczyć z tym, że również wtedy będą obowiązywały różne obostrzenia. - Zbyt wcześniej jest, aby oczekiwać, że majówka będzie spędzana w taki sam sposób jak spędzaliśmy to dwa lata temu i wcześniejszych okresach, bo siłą rzeczy program szczepień jeszcze do okresu majowego nie zapewni nam takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba się liczyć z tym, że w okresie majówki również będą obecne obostrzenia, a o skali będziemy informowali w kolejnych tygodniach - wyjaśnił minister.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz