Dziś komunikat EMA nt. szczepionki AstraZeneca

07 Kwietnia 2021, 12:09 EMA

Dziś Europejska Agencja Leków przedstawić ma komunikat dot. związku między szczepieniami preparatem AstraZeneca oraz incydentami zatorowo zakrzepowymi.

Briefing jest planowany na godz. 16.00 w środę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany w środę podczas konferencji o komunikat EMA przypomniał, że "komunikaty EMA mają najczęściej dwa wymiary, tzn. jest wskazanie ewentualnego ryzyka, jako ryzyka, które w zależności od wyceny jest albo poważne, albo niskie. Ale jest też sumaryczna ocena stosowania preparatu, która mówi o tym, czy korzyści ze stosowania danego preparatu przewyższają ryzyko i związane z tym koszty"

- Jeżeli ze strony EMA będziemy mieli po pierwsze nadal utrzymaną pozytywną rekomendację stosowania, która jest oparta na wzajemnej wycenie korzyści i ryzyka, to będziemy kontynuowali  proces szczepień w tym zakresie w jakim charakterystyka produktu leczniczego dopuści jego stosowanie. Jeżeli nie dopuści jego stosowania w jednej grupie, albo będzie wskazywała ryzyko, to w zależności od tego, będziemy bądź robili wyłączenie, bądź wskazywali szczególne ryzyko, które powinno w ramach wywiadu przedszczepiennego być uwzględnione przez prowadzących  ten wywiad - wyjaśnił.

- Tutaj czekamy na godz. 16.00, jak zapowiadany jest komunikat EMA i jeżeli będzie pozytywny dla preparatu to będziemy kontynuowali szczepienie, a w zależności od wyceny tych pojedynczych ryzyk, chociażby związanych z zakrzepicą, będziemy dostosowywali nasz sposób działania, czy też np. wywiad prowadzony z pacjentem - dodał minister zdrowia.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz