Restrukturyzacja szpitali: analiza zespołu w kierownictwie MZ

07 Kwietnia 2021, 15:52 szpital

Do końca marca specjalny zespół w MZ miał czas na przygotowanie projektu założeń dotyczącego restrukturyzacji szpitali. Przygotowana przez zespół analiza została już przedłożona kierownictwu MZ. Kiedy poznamy szczegóły?

Przypomnijmy, że specjalny zespół został powołany 23 grudnia ub. roku i dostał początkowo czas do 28 lutego na przygotowanie założeń dot. restrukturyzacji szpitali. Prace te wzbudziły sprzeciw dyrektorów szpitali powiatowych oraz przedstawicieli samorządów. Tuż przed końcem lutego, zespół dostał dodatkowy miesiąc na dokończenie swoich prac Dodatkowy miesiąc na wypracowanie założeń dot. restrukturyzacji szpitali

W międzyczasie przewodniczący tego zespołu wiceminister Sławomir Gadomski m.in. w parlamencie przedstawił nieco szczegółów i wariantów, nad którymi pracuje zespół Założenia ustawy ws. reformy szpitalnictwa poznamy do 28 lutegoRestrukturyzacja szpitali: S. Gadomski o rozważanych trzech wariantach

Wszyscy zainteresowani, w tym samorządy i dyrektorzy szpitali z niecierpliwością oczekują aż minister zdrowia opublikuje założenia do projektu ustawy o zmianach właścicielskich szpitali. Jak oceniają, zapowiedzi wskazują na to, że rząd chce dokonać centralizacji szpitali. Przekazać szpitale powiatowe w zarząd wojewodów lub marszałków województw. Zarzucają też, że resort przygotowuje bardzo poważną reformę w złym czasie, gdy mamy pandemię koronawirusa. Ponadto w pracach zespołu nie biorą udziału przedstawiciele samorządów, które są właścicielami szpitali. Zarówno bowiem jak Związek Powiatów Polskich jak i Związek Miast Polskich nie chcą dopuścić do zmian właścicielskich.

Biuro prasowe resortu zdrowia na pytanie o to, czy zespół zakończył prace i jaki jest ich efekt odpowiedziało redakcji Polityki Zdrowotnej, że "przygotowana przez zespół analiza została przedłożona kierownictwu MZ".

Teraz pozostaje czekać, aż resort przekaże propozycje do konsultacji.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz