UE bez porozumienia w sprawie wytycznych dot. szczepionek AstraZeneki

08 Kwietnia 2021, 11:21 szczepienie

W środę odbyło się wspólne posiedzenie ministrów zdrowia krajów członkowskich Unii Europejskiej. Po spotkaniu wciąż nie ma konsensusu w sprawie jednolitych wytycznych dotyczących stosowania szczepionki przeciw COVID-19 produkowanych przez AstraZenekę.

Szefowie resortów zdrowia krajów UE odbyli nadzwyczajne spotkanie w formule online, tuż po tym jak Europejska Agencja Leków (EMA) zmieniła swoje wytyczne dotyczące oksfordzkiej szczepionki przeciw COVID-19. EMA stwierdziła, że zakrzepy krwi "powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki"

Przed spotkaniem ministrowie zostali wezwani przez Portugalię, obecną przewodniczącą Rady UE, do znalezienia wspólnego stanowiska w sprawie stosowania tej szczepionki. Jednak na koniec spotkania, ministrowie nie uzgodnili wspólnego stanowiska i utrzymali różne wytyczne.

- Ważne jest, abyśmy stosowali skoordynowane europejskie podejście. Podejście, które nie dezorientuje obywateli i nie podsyca wahania co do szczepionek - powiedziała ministrom podczas spotkania komisarz UE ds. zdrowia, Stella Kyriakides.

Różne ograniczenia wiekowe

Pomimo wezwań, kraje UE zalecają różne ograniczenia wiekowe dla stosowania szczepionki AstraZeneca, mimo że EMA nie zalecała takich działań w oparciu o dostępne wyniki badań.

Niemcy ograniczyły stosowanie szczepionki AstraZeneca do osób powyżej 60 roku życia i grup priorytetowych, a krajowa komisja ds. szczepień zaleciła, aby osoby poniżej 60 roku życia, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, otrzymały inny produkt jako drugą dawkę.

Francja i Belgia stwierdziły, że szczepionkę należy podawać tylko osobom w wieku 55 lat i starszym. W Finlandii jest podawany tylko osobom w wieku 65 lat i starszym.

źródło: Reuters 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz