Jest decyzja sądu ws. zwrotu pieniędzy za niedostarczone respiratory

08 Kwietnia 2021, 11:58 pieniądze kasa

Sąd wydał prawomocny nakaz zapłaty. Pieniądze zostały zabezpieczone na koncie firmy E&K za niedostarczone respiratory. 400 urządzeń zabezpieczonych u byłego handlarza bronią trafi prawdopodobnie na licytację komorniczą - informuje Wirtualna Polska.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku resort zdrowia podpisał umowę na kupno 1241 respiratorów od lubelskiej firmy E&K, należącej do Andrzeja Izdebskiego. Ten zajmował się w przeszłości handlem bronią a nie miał żadnego doświadczenia w branży medycznej. Mimo to z ramienia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wiceminister Janusz Cieszyński podpisał z A. Izdebskim umowę wartą 200 mln zł i natychmiast wypłacił 154 mln zł zaliczki.

Handlarz bronią z umowy się nie wywiązał. Zanim Ministerstwo ją rozwiązało, handlarz dostarczył 200 respiratorów z ponad 1,2 tys. zamówionych. Zamiast do szpitali, trafiły do magazynów Agencji Rezerw Materiałowych. Zwrócił też tylko część otrzymanej zaliczki. W dodatku od czerwca 2020 r. nie firma E&K nie spłaciła odsetek oraz kar, które na niego nałożono.

Od maja śledztwo w sprawie zakupów MZ prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie a równolegle o odzyskanie publicznych pieniędzy zaczęła walczyć Prokuratoria Generalna.

W listopadzie do sądu złożono dwa pozwy o zapłatę łącznie 15,6 mln euro przez firmę E&K. Sąd w Warszawie wydał nakazy zapłaty, ale Andrzejowi Izdebskiemu przysługiwało od nich odwołanie.Nie czekając na nie, komornik zabezpieczył na koncie jego firmy 6 mln euro oraz 400 respiratorów, które mężczyzna ściągnął do Polski. Nie zdążył dostarczyć ich ani Ministerstwu Zdrowia przed zerwaniem umowy, ani sprzedać na wolnym rynku - informuje Wirtualna Polska.

Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył Prokuratorii Generalnej odpis prawomocnego nakazu zapłaty, a 30 marca 2021 r. przedstawiciele Skarbu Państwa odebrali odpis nakazu zapłaty wraz z klauzulą wykonalności. To oznacza, że komornik może już przelać pieniądze z konta E&K na konto Ministerstwa Zdrowia. Komornik może też ruszyć ze sprzedażą 400 respiratorów zabezpieczonych w firmie E&K. Urządzenia prawdopodobnie trafią na licytację.

źródło: Wirtualna Polska

 
 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz