HIV: mniej wykrytych zakażeń przez ograniczoną diagnostykę

08 Kwietnia 2021, 15:34 hiv

Krajowe Centrum ds. AIDS podało ostatnio liczbę zakażeń HIV w ubiegłym roku. Liczba ta jest mniejsza niż w roku 2019 r. Jest to zapewne efekt utrudnionej dostępności do testowania z powodu panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

W czasie lockdownu zostały zamknięte punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których są wykonywane anonimowe testy w kierunku HIV, co z pewnością wpłynęło na liczbę nowo wykrytych przypadków.

- Trwającą pandemia SARS-CoV-2 niestety znacząco ograniczyła możliwość testowania w kierunku HIV- zarówno w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w całej Polsce, jak również w prywatnych i publicznych ośrodkach opieki zdrowotnej - podkreśla Łukasz Tucki, Koordynator PKD w Łodzi i prezes Zarządu Fundacji Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro. 

Jak dodaje, Krajowe Centrum ds. AIDS podało ostatnio liczbę zakażeń HIV w ubiegłym roku. Liczba ta jest mniejsza niż w roku 2019, co wynika zapewne z utrudnionej dostępności do testowania z powodu panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Tymczasem punkty diagnostyczne cały czas działają i zachęcają do testowania się w nich mimo pandemii. Punkty ze względu na pandemię wprowadziły zapisy telefoniczne lub online, ale testy w kierunku HIV w tych punktach są nadal anonimowe i bezpłatne.
 
Średnio w ciągu roku rozpoznawanych jest średnio ok. 1200 nowych zakażeń w Polsce. Jak wynika z danych NIZP-PZH, w 2018 r. odnotowano w Polsce 1304 nowe zakażenia HIV, a w 2019 r. było to już 1615 nowych zakażeń HIV. Tymczasem w 2020 r. liczba ta spadła poniżej tysiąca, jednak należy liczyć się z tym, że z powodu koronawirusa w ubiegłym roku jest ona niedoszacowana, a realnie nowych przypadków było znacznie więcej.
 
 
Polecamy także:
 
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz