Nowy Ład i zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej

08 Kwietnia 2021, 15:22 pieniądze

Nowy Ład zakłada kompleksową reformę systemu podatkowego. Między innymi planowana jest likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej - informuje środowy Dziennik Gazeta Prawna.

Dziennik pisze w środę, że podatkowa rewolucja miałaby się odbyć w trzech krokach. 

Planowana jest podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł. Ponadto planowana jest likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej

Jednymi z większych beneficjentów byłyby osoby z zarobkami w okolicy minimalnego wynagrodzenia. Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej oznaczać będą rewolucję dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zapłaciłyby składkę proporcjonalną do dochodu. Dla wielu oznaczałoby to wzrost obciążeń. konsekwencją radykalnej podwyżki kwoty wolnej będzie z kolei zwolnienie z podatku PIT emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł - czytamy.

Minister finansów o pomyśle dot. składki zdrowotnej "nic nie wie"

Dziś, w programie Sygnały Dnia radiowej Jedynki, minister finansów Tadeusz Kościński stwierdził, że podwyżki progów podatkowych się szykują, ale raczej będą niewielkie a o pomysłach w kontekście zniesienia składki zdrowotnej "nic nie wie".

- Które warianty będą wybrane przez pana premiera - nie wiemy. To jest w kierunku podnoszenia progów, ale znów nie stawiałbym za dużo pieniędzy na te większe kwoty. Pamiętajmy, że finanse publiczne są zdrowe, ale to jest pojęcie względne. Trzeba uważać, żebyśmy nie nadwerężyli finansów publicznych - powiedział w radiowej "Jedynce".

Z kolei później, w programie "Money. To się Liczy" powiedział, że składki zdrowotne nie są elementem polityki fiskalnej, więc są poza kompetencjami resortu finansów.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Skierniewicach, do doniesień o Nowym Ładzie odniósł się także premier Mateusz Morawiecki odpowiadając przyznał, że traktuje te "enuncjacje" medialne z "pewnym przymrużeniem oka". Stwierdził też, że "każdy ma prawo swoje informacje, to co zasłyszał, prezentować".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz