Kolejny ośrodek w Polsce może wykonywać terapię CAR-T

09 Kwietnia 2021, 17:09 krew krwiodawstwo badania hemofilia

Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM uzyskała certyfikację do stosowania genetycznie modyfikowanych limfocytów CAR-T u pacjentów dorosłych do 25. roku życia włącznie we wskazaniu ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B (B-ALL) oraz u pacjentów dorosłych we wskazaniu chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL). Tym samym już cztery ośrodki w Polsce mogą stosować terapię CAR-T

Terapia CAR-T to nadzieja dla pacjentów zmagających się z opornymi na leczenie lub nawrotowymi postaciami B-ALL i DLBCL.

Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM uzyskała certyfikację do stosowania genetycznie modyfikowanych limfocytów CAR-T firmy Novartis u pacjentów dorosłych do 25. roku życia włącznie we wskazaniu ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B (B-ALL) oraz u pacjentów dorosłych we wskazaniu chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL). UCK ukończyła techniczny, jakościowy i edukacyjny program wymagany przez Europejską Agencję Leków (EMA) do podawania terapii CAR-T.  Tym samym przeszła proces kwalifikacji potwierdzający gotowość ośrodka do stosowania tej formy terapii.

Jest to więc już czwarty ośrodek w Polsce i pierwszy w Warszawie, który może stosować taką terapię. Pozostałe ośrodki to Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu i Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego, z oddziałem w Gliwicach, oraz Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, certyfikowanej do stosowania terapii CAR-T u pediatrycznych pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną z komórek B. 

CAR-T to przygotowywana indywidualnie, jednorazowa terapia genowo-komórkowa, która do walki z nowotworem wykorzystuje układ odpornościowy pacjenta. Ze względu na restrykcyjne procedury przygotowania oraz podania terapii, do jej stosowania wymagana jest odpowiednia infrastruktura ośrodka i przeszkolenie kadry specjalistów. Zakończony proces certyfikacji potwierdza pełną gotowość ośrodka do stosowania terapii CAR-T u pacjentów zakwalifikowanych do leczenia. 

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym pracuje wykwalifikowana grupa specjalistów, dzięki której możemy leczyć najnowszymi terapiami dostępnymi na świecie. Bez wątpienia nasz ośrodek spełnia najwyższe standardy umożliwiające wdrażanie nowatorskich procedur takich jak CAR-T. Terapia CAR-T jest jednym z największych odkryć w onkologii ostatnich lat. To niewątpliwie jeden z najbardziej innowacyjnych i obiecujących kierunków w medycynie. Jestem przekonany, że współpraca między ośrodkami akademickimi a firmami farmaceutycznymi jest możliwa i potrzebna. Metoda CAR-T jest aktualnie badana w wielu wskazaniach, wspólne wysiłki to szansa dla pacjentów na zwiększenie dostępu do przełomowego leczenia i wzbogacanie naukowych dowodów efektywności. Dzięki terapiom CAR-T aktualnie zarejestrowanym w Europie, już można leczyć pacjentów z białaczkami i chłoniakami, i cieszę się, że w Polsce mamy już pierwsze doświadczenia w tym zakresie. Większość pacjentów chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną i chłoniaka rozlanego z dużych komórek B dobrze odpowiada na leczenie konwencjonalne, jednakże u części chorych wykazujących cechy złego rokowania, wznowy następują szybko. Dla wielu takich osób nie mamy w tym momencie żadnych rozwiązań terapeutycznych, które dawałyby szansę na wyleczenie. Terapia CAR-T daje tym chorym nadzieję na życie, dlatego bardzo się cieszę, że nasza klinika dołączyła do grona ośrodków kwalifikowanych do leczenia w już zarejestrowanych wskazaniach - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz W. Basak, Kierownik Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

W marcu minął rok od podania w Polsce po raz pierwszy terapii CAR-T dziecku. Na razie otrzymało ją niewielu pacjentów w Polsce ponieważ nie jest ona refundowana. CAR-T. To już rok od pierwszego podania małemu pacjentowiCAR-T, czyli nowoczesne leczenie szyte na miarę

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz