Siatka płac: zespół trójstronny pracuje nad nowelą ustawy

09 Kwietnia 2021, 17:11 kasa pieniądze

Kolejne rozmowy o siatce płac w ochronie zdrowia i niezbędnej nowelizacji ustawy o płacach minimalnych w placówkach ochrony zdrowia odbyły się w piątek w ramach trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia. Tempo prac przyspiesza.

Ministerstwo Zdrowia  na poprzednim spotkaniu przedstawiło partnerom projekt ustawy dotyczącej najniższych wynagrodzeń w placówkach ochrony zdrowia i poprosiło o opinie. Siatka płac: jaki projekt trafił do opiniowania?

Dziś odbyło się kolejne spotkanie zespołu, podczas którego omówiono m.in. zaproponowaną wysokości wskaźników, według których dla poszczególnych grup wyliczane jest minimalne wynagrodzenie. Część grup zyska na propozycjach MZ, a dla innych, które liczyły na znacznie większe podwyżki, nowe wskaźniki zmienią niewiele w poziomie minimalnych wynagrodzeń.

Projekt na razie przewiduje nowe wskaźniki dotyczące wynagrodzeń, jakie miałyby obowiązywać od lipca tego roku. O zmianach na kolejne lata dyskusja w zespole ma się toczyć po tym, jak zostanie wypracowany projekt dotyczący tego roku.

Resort zdrowia podkreśla, że wskaźniki to wynik konieczności pilnego wyrównania dysproporcji narosłych w wyniku odrębnego finansowania wynagrodzeń jednych grup, z pominięciem pozostałych zawodów medycznych oraz konieczność zagwarantowania prawa nabytych.

Prace nad nową siatką płac i projektem noweli ustawy muszą przebiegać w dość szybkim tempie, ponieważ propozycje nowych stawek wynagrodzeń muszą zostać przyjęte przez organizacje związkowe u pracodawców tak, aby zdążyły wejść od lipca br.

Przypomnijmy, że strony podpisały już porozumienie w kwestii propozycji MZ. Siatka płac: jest pewien konsensus; Zespół Trójstronny pracuje dalej

W przyszłym tygodniu ma się zebrać prezydium Zespołu Trójstronnego, aby ustalić harmonogram dalszych prac.

Projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia ma też trafić do szerszych konsultacji publicznych. Potem trafi do prac parlamentarnych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz