Dla kogo szczepionka przeciw COVID-19 od Johnson & Johnson?

12 Kwietnia 2021, 14:42 szczepienie

W środę planowana jest pierwsza dostawa do Polski jednodawkowej szczepionki od Johnson & Johnson. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, komu szczepionka ta będzie przysługiwać.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień potwierdził informacje o planowanej dostawie szczepionek od J&J i wskazał, dla kogo mogą być one przeznaczone w pierwszej kolejności.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zapowiedział wcześniej w rozmowie z PAP, że w tym tygodniu do Polski trafi 88 tys. dawek szczepionek firmy AstraZeneca, 870 tys. firmy Pfizer, 120 tys. firmy Johnson & Johnson i 204 tys. firmy Moderna, czyli w sumie blisko 1,3 mln dawek.

Zapytany o planowaną dostawę szczepionek, Michał Dworczyk potwierdził, że "w najbliższą środę planowana jest dostawa 120 tys. jednodawkowych szczepionek do Polski".

Zapytany o to, dla kogo będą przeznaczone preparaty od J&J wskazał, że w pierwszej kolejności, szczepionki te zostaną skierowane do szczepiennych zespołów wyjazdowych. Jak argumentował tę decyzję, głównie ze względu na uproszczenia w logistyce programu szczepień - zespoły wyjazdowe nie będą musiały dojeżdżać do pacjenta dwa razy.

Przypomnijmy, że wyjazdowe punkty szczepień mają dotrzeć do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Chodzi m.in. o osoby z niepełnosprawnością oraz osoby starsze. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz