Lek na COVID-19. Obiecujące wyniki badań klinicznych od Regeneron

12 Kwietnia 2021, 14:05 covid leczenie szpital epidemia koronawirus

Koktajl przeciwciał firm Roche i Regeneron zmniejsza o 81 proc. ryzyko objawowego COVID-19 u osób mieszkających razem z zakażonymi osobami - podali w poniedziałek producenci leku, powołując się na wyniki III fazy badań klinicznych.

Podawany za pomocą podskórnego zastrzyku lek zawierający przeciwciała (casirivimab i imdevimab) miał także skrócić trwanie objawów u osób, które doznały infekcji. Te trwały średnio tydzień, podczas gdy u osób otrzymujących placebo - trzy tygodnie.

Wyniki badania ostatniej fazy klinicznej zostały podane do wiadomości publicznej w komunikacie prasowym i zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym lub zaprezentowane na spotkaniu medycznym w późniejszym terminie.

Obiecujące wyniki badań

W badaniu wzięło udział 1500 zdrowych ochotników, z których każdy mieszkał w domu z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 i przydzielono ich losowo do grupy otrzymującej pojedynczą dawkę leczenia przeciwciałem podaną podskórnie w postaci czterech zastrzyków lub placebo. 

Po 29 dniach u 11 pacjentów w grupie leczonej potwierdzono zakażenie COVID -19 w porównaniu z 59 osobami w grupie placebo. 

U osób, które otrzymały COVID-19 pomimo leczenia, ich objawy ustąpiły po jednym tygodniu, w porównaniu do trzech tygodni u osób otrzymujących placebo. 

U 204 pacjentów, którzy już na początku badania mieli pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, podskórne podanie preparatu, zmniejszył ich szanse na progresję do objawowej formy COVID-19 o 31%.

Działania niepożądane

Działania niepożądane wystąpiły u 20% osób, które otrzymały koktajl przeciwciał i 29% osób, które otrzymały placebo. Żaden z biorców koktajlu przeciwciał nie był hospitalizowany, czterech ochotników z grupy placebo było. Reakcje w miejscu wstrzyknięcia wystąpiły u 4% osób, które otrzymały przeciwciało i 2% osób, które otrzymały placebo.

Producent powiedział, że 35% ochotników biorących udział w badaniu to latynoski a 5% było rasy czarnej. Około jedna trzecia miała co najmniej jeden czynnik ryzyka, który naraziłby ich na wysokie ryzyko, gdyby rozwinęli COVID-19. Jedna trzecia była otyła, a 38% miało ponad 50 lat.

 

źródło: Regeneron 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz