Szczepienia p/COVID: "Chcemy zakończyć akcję do końca sierpnia"

13 Kwietnia 2021, 13:48

Zaszczepienie pierwszą dawką 100 proc. chętnych osób z całej populacji planowane jest do końca sierpnia - podkreślił we wtorek pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.  Zapowiedział, że 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, których sieć ma pomóc w przyspieszeniu tempa szczepień. Chodzi o wykonanie 20 mln szczepień przeciw Covid-19 do końca II kwartału.

- Łącznie od poniedziałku z roczników 1962 i 1963 na szczepienia zapisało się ponad 153 tys. osób - mówił M. Dworczyk. Przypomniał, że od poniedziałku ruszyły zapisy kolejnych roczników, każdego dnia kolejnego dnia do 25 kwietnia kolejny rocznik do 1973.

Według M. Dworczyka, system działa bez zarzutu.

Szef KPRM wskazał, że "w ogóle od wczoraj zapisało się ponad 550 tysięcy osób na szczepienia". - To jest dobra informacja, dlatego że po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca i z tego bardzo się cieszymy - stwierdził.

Poinformował też, że łącznie wykonano już ponad 7,7 mln szczepień.

- Każdego tygodnia będziemy przyspieszać tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę miliona wykonanych szczepień - zapowiedział M.Dworczyk.

Jak mówił,  "celem Narodowego Programu Szczepień, tym najbliższym, jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca II kwartału". 

- Zaszczepienie pierwszą dawką, 100 proc. chętnych osób z całej populacji planujemy do końca sierpnia - mówił M. Dworczyk. Jednocześnie zastrzegł, że będzie to możliwe, gdy producenci wywiążą się ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie.

Punkty szczepień powszechnych

M. Dworczyk zapowiedział, że 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych.

- 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej. Mówiliśmy, że nastąpi to 20 kwietnia, ale 19 kwietnia uruchomimy pierwszy taki punkt, a razem z nim 16 takich punktów w ramach pilotażu – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Kolejne punkty, których ma być kilkaset, będą zaś uruchamiane w kolejnych tygodniach. - Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkty – wskazał M. Dworczyk.

Zaznaczył, że 6,5 tys. punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz