USA. Szczepienia preparatem od Johnson & Johnson wstrzymane. Będą opóźnienia w dostawach szczepionki do Europy

13 Kwietnia 2021, 19:28 szczepienie

We wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem produktu tej firmy z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi.

FDA i CDC wskazały na wystąpienie 6 przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln osób zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson

Wcześniej podobne, choć również bardzo rzadkie przypadki zakrzepów zostały zaobserwowane przy innych szczepionkach wektorowych. Takie same przypadki po zastosowaniu preparatu od Janssen (Johnson & Johnson) zaobserwowane także w przypadku szczepionek od AstraZeneki.

- Warto podejść do tych doniesień z rezerwą. Mówimy o 6 przypadkach na 7 000 000 szczepień, czyli niespełna 1 przypadek na 1 000 000. Jak zwykle opieramy swoje stanowisko na opinii PRAC (EMA). Na ten moment jest ona niezmiennie pozytywna - komentuje rządowy profil @SzczepimySię.

J&J opóźnia wprowadzenie szczepionki na rynek europejski

W związku z tymi doniesieniami Johnson & Johnson zdecydował się opóźnić wejście na europejski rynek.

Polsat News dowiedział się w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), że decyzje firmy nie mają przełożenia na transport szczepionki do Polski.Prezes RARS Michał Kuczmierowski przekazał, że 120 tys. dawek preparatu ma przyjechać w środę (14 kwietnia) do składnicy w Wąwale.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz