Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia, przedszkola ruszają 19 kwietnia

14 Kwietnia 2021, 10:56

Obecnie obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone o tydzień do 25 kwietnia - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjątkiem będą przedszkola i żłobki, które zostaną otwarte już od poniedziałku 19 kwietnia. Przywrócony zostanie także sport na wolnym powietrzu w grupach do 25 osób. Z kolei ze względu na weekend majowy, obostrzenia dotyczące hoteli zostaną przedłużone o dwa tygodnie, czyli do 3 maja.

Jak podkreślił A. Niedzielski, przedłużenie restrykcji ma na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej.

Minister przekazał też informacje o obecnej sytuacji epidemicznej. Jak mówił, od kilku dni obserwujemy zmniejszenie liczby dziennych przypadków zachorowań na covid i ta tendencja była widoczna już w ubiegłym tygodniu. - Dziś widzimy, że ta liczba się niestety nieco zwiększa. Te przyrosty są pewnym skutkiem sytuacji, że tydzień temu mieliśmy święta i ten punkt odniesienia jest zaburzony - wskazał.

- Mamy dziś 21,2 tys. przypadków i to jest o 6 tys. więcej niż tydzień temu - poinformował.

Jednocześnie mówił, że do dzisiejszej większej liczby nowych zakażeń trzeba odnosić także większą liczbę wykonywanych testów.

- Odnosząc to do danych sprzed 2 tygodni, gdy było 33 tys. nowych zakażeń, widzimy, że tendencja jest malejąca - wskazał.

Dodał, że ważnym czynnikiem jest liczba zleceń z POZ. -Koncentrujemy uwagę na tym ile po weekendzie pojawia się zleceń w POZ. Widzimy od dwóch tygodni że konsekwentnie ta liczba maleje - wskazał.

- Apogeum III fali pod względem liczby nowych zakażeń, mieliśmy kilkanaście dni temu, a obecnie trzecia fala przetacza się przez szpitale - mówił.

Jak mówił, dziś odnotowano pierwszy dzień, gdy w tygodniu nastąpiło zmniejszenie liczby hospitalizacji o 300, ale nie rekompensuje to wzrostu z poprzednich dwóch dni. Obecnie zajętych jest 34 tys. łóżek, a dostępność wynosi prawie 46 tys., czyli bufor bezpieczeństwa to blisko 12 tys. łóżek. - Pod respiratorami mamy 3,5 tys. pacjentów na 4,5 tys. dostępnych łóżek respiratorowych - dodał.

Z kolei obłożenie łóżek i respiratorów jest obecnie na średnim poziomie 75 proc. - To oznacza, że w perspektywie tygodnia mamy stabilizujący się trend. To jest teraz główną przesłanką do tego, że podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień, z wyjątkiem przedszkoli i żłobków, gdzie dzieci będą mogły wrócić od poniedziałku (19 kwietnia) - podkreślił A. Niedzielski.

Kierunki luzowania obostrzeń

Minister odniósł się też do pytania o ewentualne zdjęcie obostrzeń lub ich regionalizację. 

- Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to regionalizacja jest wręcz pewna - stwierdził A. Niedzielski tłumacząc, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w różnych województwach, a te regiony teraz najbardziej dotknięte pandemią to zachodnio-południowy pas kraju. 

- Przyjęliśmy sobie takie kryterium, obecnie robocze, że jeżeli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tys., to będziemy myśleli o jakiś krokach, które w pierwszej kolejności będą związane z edukacją - wyjaśnił.

Pytany o dodatkowe kontrole podczas majówki, zaznaczył, że będzie to okres wytężonych kontroli różnych służb w zakresie przestrzegania obostrzeń.

Pytany o otwarcie szkół powiedział, że przy decyzjach o luzowaniu obostrzeń rząd kieruje się trzema kryteriami, czyli dzienną liczbą nowych przypadków, obłożeniem infrastruktury szpitalnej, a trzeci parametr dotyczy poziomu wyszczepienia osób powyżej 60. roku życia, która teraz wynosi 40 proc.

Dodał, że jeżeli chodzi o przywracanie nauki w klasach I-III to ważnym parametrem będzie poziom zakażeń poniżej 30 na 100 tys. mieszkańców. Zaznaczył, że edukacja jest priorytetem w luzowaniu obostrzeń.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz