Kiedy poznamy wyniki badań ABM ws. amantadyny?

14 Kwietnia 2021, 12:56 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

W ciągu dwóch tygodni będą pierwsze wyniki badań nad amantadyną prowadzonych przez Agencję Badań Medycznych - zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

A. Niedzielski przypomniał, że ABM na jego polecenie rozpoczęła w styczniu badania nad amantadyną. ABM uruchamia badanie dotyczące skuteczności amantadyny

- W ciągu dwóch tygodni będą pierwsze wyniki badań nad amantadyną. To temat który budzi wiele emocji. Są głosy osób przekonnanych, że to skuteczny lek, ale podkreślam przekonanych, bo nie opartych na wynikach badan klinicznych, a z drugiej strony jest duża doza sceptycyzmu, która wynika z doświadczeń klinicznych, gdzie lekarze w szpitalach przyjmują pacjentów, którzy stosowali amantadynę są hospitalizowani, odnotowują ciężkie przebiegi. Na tę chwilę nie mamy żadnych dowodów naukowych na temat tego, że amantadyna jest środkiem, który pozwala skutecznie radzić sobie z przebiegiem koronawirusa - mówił minister.

Zapowiedział, że ABM w ciągu dwóch tygodni przedstawi pierwsze wyniki badań nad skutecznością amantadyny, które wówczas zostaną omówione na forum Rady Medycznej.

-  Nie odrzucamy żadnych hipotez, dopóki nie będą zweryfikowane- dodał A. Niedzielski.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz