Suplementy diety: jakie stanowisko naukowców PAN?

14 Kwietnia 2021, 16:23 leki suplementy

W praktyce żywieniowej istnieje wiele wskazań do suplementacji diety, ale decyzja o przyjmowaniu suplementów diety powinna być podejmowana przez konsumentów z rozsądkiem i tylko w uzasadnionych sytuacjach – piszą członkowie Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN w najnowszym stanowisku ws. stosowania suplementów diety zawierających witaminy i składniki mineralne przez osoby dorosłe.

Jak przypominają eksperci, stosowanie suplementów diety (suplementacja) to indywidualne uzupełnienie diety w składniki naturalnie występujące w żywności.

"Z założenia suplementy diety powinny być stosowane okresowo" - podkreślają.

Jak wskazują, "w praktyce żywieniowej istnieje wiele wskazań do suplementacji diety, ale decyzja o przyjmowaniu suplementów diety powinna być podejmowana przez konsumentów z rozsądkiem i tylko w uzasadnionych sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko, że zwyczajowa dieta nie dostarcza witamin i składników mineralnych w ilości odpowiedniej do pokrycia zapotrzebowania organizmu".

Jednocześnie eksperci PAN podkreślają, że suplementy diety, które zostały wprowadzone do obrotu na terytorium Polski są bezpieczne i nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów, jednak zagrożenie dla zdrowia może stanowić ich niewłaściwe stosowanie.

"Stosowanie suplementów diety powinno być skonsultowane z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą ze względu na możliwość przedawkowania lub interakcji z żywnością, lekami lub innymi suplementami. Zawsze jako pierwszy krok w poprawie stanu odżywienia organizmu i zdrowia powinno być rozważane spożywanie urozmaiconej diety opartej o dostępną żywność" - czytamy w stanowisku.

Pełna treść stanowiska Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN w sprawie stosowania suplementów diety zawierających witaminy i składniki mineralne przez osoby dorosłe

Źródło: PAN

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz