Lato w Europie z certyfikatem COVID-19

14 Kwietnia 2021, 19:23 zielona przepustka paszport covid podróże

Państwa Unii Europejskiej formalnie zgodziły się w środę na uruchomienie certyfikatów szczepień do lata. Kraje będą negocjować szczegóły w maju - informuje źródło Reuters.

Certyfikaty mają ożywić turystykę w obszarze UE. Za okazaniem certyfikatu, osoby; zaszczepione, po przebyciu COVID-19 lub z negatywnym wynikiem testu, będą mogły podróżować po UE bez ograniczeń (np. bez konieczności odbycia kwarantanny po przylocie).

27 państw członkowskich UE „podkreśliło swoje zobowiązanie do przygotowania ramowych rozwiązań do lata 2021 r.” - informuje Agencja Reutera.

Parlament Europejski ma uzgodnić swoje stanowisko jeszcze w tym miesiącu, a ostateczne rozmowy między ustawodawcami, reprezentantami krajowymi i przedstawicielami Komisji Europejskiej mają rozpocząć się w maju.
 
Polska gotowa na certyfikację COVID-19

Minister zdrowia podczas środowej konferencji prasowej pytany czy Polska wzorem innych państw przygotowuje swoje rozwiązania w zakresie wprowadzenia tzw. paszportu szczepionkowego, podkreślił, że sformułowanie "paszport covidowy" jest bardzo niefortunne, bo sugeruje, że miałby to być dokument pozwalający przekraczać granice albo mieć zagwarantowane prawo uczestnictwa w różnych wydarzeniach". - My wolimy mówić o pewnym certyfikacie potwierdzającym szczepienie - podkreślił.

Jak zaznaczył, taki certyfikat jest obecnie w Polsce wydawany wszystkim osobom zaszczepionym zgodnie z zaleceniami, czyli po podaniu drugiej dawki.

- To jest taka forma QR kodu, w którym zapisane są szczegółowe informacje i o dacie przyjęcia i o rodzaju podanego preparatu. Ten system już działa - podkreślił minister. Dodał, że funkcjonuje także centralna baza osób zaszczepionych.Ten system już działa - powiedział minister. 

 

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz